5’li Çete’nin Gözü Artvin’de! – Ulaş Gediz

5’li Çete’nin Gözü Artvin’de! – Ulaş Gediz

Artvin altın madeni projeleriyle anılmayı sürdürüyor. Hafızalardan silinmeyen Cerattepe Direnişi’nin ardından bu sefer de bölgede altın madeni projesi için harekete geçen isim Hayrettin Özaltın. 17-25 Aralık operasyonlarında hazırlanan 41 kişilik gözaltı listesinde ismi geçen, Mehmet Cengiz’in birçok projede ortağı olup iktidardan aldığı ballı ihalelerle bilinen Hayrettin Özaltın, Artvin’de başlatacağı altın madeni projesiyle bölge halkı ve doğal alanlar için büyük bir tehlike yaratıyor.

Cerattepe’de neler olmuştu?

Artvin halkı Artvin ili Merkez ilçesi sınırları içindeki Cerattepe’de doğayı ve yaşam alanlarını korumak için çok büyük bir mücadele vermişti. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yavru geziciler” olarak nitelendirdiği halk, 21 Haziran 2015’te iş makinelerinin bölgeye girmesini engellemek üzere nöbete başlamıştı. Maden sahasında tutulan 250 günlük nöbetin ardından 16 Şubat 2016’da devlet gerçek yüzünü göstermiş, polis ve asker halkın üzerine gaz bombalarıyla saldırmıştı. İktidar; direnen halkı Cengiz Holding’in projelerini aksatmamak için biber gazı, cop, toma ve gözaltılarla sindirmeye çalışmıştı. Bunun üzerine ülkenin pek çok yerinde Cerattepe Direnişi’yle dayanışma protestoları yapıldı.

Cengiz’den sonra talan sırası Özaltın’da!

AKP aracılığıyla kamudan son 10 yılda 18 milyar TL’lik ihale alan Hayrettin Özaltın, Artvin’de ikinci bir Cerattepe projesi için harekete geçti. Artvin’in Ardanuç ilçesi Gümüşhane köyü civarında Pontid Madencilik tarafından altın ve gümüş madeni projesi için başvuru yapıldı. Projenin yüzde 53 hissesi ise Hayrettin Özaltın’ın sahibi olduğu Özaltın Holding’e ait.

Tamamı orman, tarım ve hazine arazilerinden oluşan 844 futbol sahası büyüklüğünde faaliyet alanına sahip olan proje bölge için büyük riskler barındırıyor. Çıkarılacak olan cevherin siyanürle ayrıştırılacak olması büyük bir yıkımı beraberinde getirecek. Tehlikeli kimyasallar barındıran atıkların depolanacağı atık tesisin eğimli arazide bulunması da kayma riskini beraberinde getiriyor.

Bununla birlikte, proje bölgedeki orman ve tarım alanlarını tehdit ediyor. Projenin yapılacağı alanın yakınlarında tarımla geçinen köyler bulunurken, bölgede bulunan ormanlarda da pek çok farklı bitki ve hayvan türü yaşamını sürdürüyor.

Bölge halkı göçe zorlanıyor

Projenin “olası sosyal etkileri” bölümünde, proje alanının yakınlarında bulunan yerleşim yerlerinin farklı bölgelere taşınması gerekebileceği ifade ediliyor. Yaşamını tarım ve hayvancılıkla sürdüren bölge halkının projenin yaratacağı ekolojik yıkım sonucunda göç etmek zorunda kalacağı apaçık ortada.

AKP rant ve talan politikalarına devam ediyor!

Binlerce insanın hayatını kaybettiği deprem felaketinin acıları sürerken AKP’nin rant ve talan politikalarından vazgeçmediği görülüyor. Çevresine topladığı sermaye gruplarına verdiği ihaleler her türlü doğa katliamının ve başka felaketlerin de önünü açıyor. Cerattepe Direnişi’nde yaşam alanlarını ve doğayı korumak için toplanan binlerce insanın üzerine Cengiz Holding için asker ve polisini salan AKP, bugün de Özaltın Holding için bunu yapmaktan geri durmayacaktır. Açıkça görülüyor ki yaşamı merkeze koyan bir düzen için AKP’yi göndermek yetmeyecek, enkaz düzenini ve ondan beslenen bütün asalakları gönderene kadar mücadele etmek gerekecektir.

Kaynaklar

https://www.birgun.net/haber/cerattepe-direnisinin-ikinci-yil-donumu-mucadeleden-vazgecmiyoruz-204598

https://www.birgun.net/haber/cengiz-in-ortagi-ikinci-cerattepe-icin-harekete-gecti-direnisi-hatirlayan-projeden-vazgecer-424999

 

 

 

 

 

 

 

 

CATEGORIES
Share This