Dikmece Köyü Direniyor – Rahman Yetim

Dikmece Köyü Direniyor – Rahman Yetim

Akbelen’de ağaçların kesimine karşı direniş gündemde iken Hatay’ın Dikmece köyünde de tarım arazilerine acele kamulaştırma kararı alındı. Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı olan Dikmece Mahallesi’nde tarım arazileri kamulaştırılan depremzedelerin nöbet eylemi devam ediyor.

Normal şartlarda anayasal koruma altında olan zeytinlikler, tarım alanları hiçbir gerekçe ile kamulaştırılamaz. Ancak Türkiye’de sermayenin çıkarları söz konusu olunca normal şartlardan bahsetmek mümkün olmuyor.

Dikmece sakinleri ise geçim kaynakları olan ve on binlerce zeytin ağacının da yer aldığı tapulu tarım arazilerinin ellerinden alınmak istenmesine tepkili. Önceki günlerde halkın tapulu tarım arazilerine jandarma eşliğinde iş makinaları girmesi sonrasında direnen bölge sakinlerine jandarma müdahale etmişti. Jandarma Akbelen’de bıraktığı yerden Dikmece’de de devam ediyor. 

Jandarmanın saldırganlığı üzerine Dikmeceliler haklı olarak “Arazilerimize sahip çıkıyoruz diye karşımıza asker ve polis yığdılar. Şimdi o askerler kesmek istedikleri zeytin ağaçlarının gölgesinde dinleniyor. Deprem olduğunda bu kadar asker gelseydi şu an binlerce insan yaşıyor olurdu” sözleriyle tepki gösteriyor. Zira deprem olduğunda devlet günlerce ortada görünmezken, halkın tepkisi söz konusu olduğunda copuyla, gazıyla, TOMA’sıyla anında hazır ve nazır oldu.

Hatay’ın Çilesi Bitmiyor!

Bilindiği üzere 6 Şubat depremleriyle birlikte Hatay’ın merkezi Antakya’nın neredeyse tamamı yıkılmıştı. Yüksek can kaybı ve sonrasında yaşanan sürecin acıları henüz kapanmamışken, enkaz/hafriyat atıkları içeriğindeki asbest ve zehirli kimyasallar yaşam alanlarına dökülmüştü. Dahası Hatay’da su gibi yaşamsal bir ihtiyacın karşılanmasında bile problemler sürüyor. Yaşamı tekrardan kurmaya çalışan halk şimdi de kendilerini yaşam alanlarından sürmeye çalışan devletin baskısı karşı karşıya kaldı. Acele kamulaştırma kararı alınan yerlerde büyük oranda zeytinlik ve yeşil alanlar bulunmakta. Yani sadece yaşam alanları da değil temel geçim kaynaklarını da kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyalar.

TAGS
Share This