İran’da Hayat Pahalılığına Karşı Mücadele Yeniden Yükseliyor! – Kaveh Rouzbeh

İran’da Hayat Pahalılığına Karşı Mücadele Yeniden Yükseliyor! – Kaveh Rouzbeh

İran rejiminin “ekonomik operasyon” isimli yeni program açıklamasının ardından yükselmeye devam eden enflasyonun göklere tırmanmasından sonra, İran’ın emekçi ve ezilen halkı hayat pahalılığına karşı bir kez daha sokak mücadelelerine atıldı.

İran hükümeti “ekonomik operasyon” adını verdiği yeni programında un, tavuk, yağ gibi en temel ihtiyaçlara sağladığı sübvansiyonlara son vermiş, ardından hızlı bir şekilde gıda başta olmak üzere enflasyon hızla yükselmeye başlamıştı.

İran’da mevcut resmi enflasyon oranı %40’ın üzerinde. Ama gerçekte bu rakamın daha yüksek olduğu biliniyor. En düşük tahminler gerçek enflasyonun %60’ın üzerinde olduğu yönünde.

Hal böyle olunca, özellikle de gıda ürünlerinde hızla ivme kazanan enflasyon sonucunda Önce Khuzistan bölgesinde sokak eylemleri başladı, ardından 12 Mayıs itibariyle eylemler İran genelinde yayıldı. Pek çok şehirde örgütlü emek hareketinin eylemleri de devam ediyor.

Eylemlerde “Hamaney’e Ölüm! Reisi’ye Ölüm! Pahalılığa Ölüm!” sloganları öne çıkıyor.

Rejimin ise halk hareketine karşı ilk tepkisi, daha öncekilerde de olduğu gibi baskı ve güç gösterisi oldu. İran Öğretmenleri Sınıf Hareketi, işçi örgütleri, Şirket-i Vahed Sendikası üyeleri, emekliler, yazarlar, tercümanlar ve diğer emekçi gruplarının önde gelen isimleri ile mücadelede öne çıkan öğrenciler, eylemlerin büyümesi ihtimaline karşı İran istihbaratı ve polisi tarafından tutuklanmaya başladı.

Şirket-i Vahed Sendikası yöneticilerinden Reza Shahabi, öğretmen hareketinden Jafar Ebrahimi, Muhammed Habibi ile Resul Bodaghi, yazarlardan Kayvan Mohtadi ve Anişa Asadollahi, belgesel yönetmenleri Firuze Hosrevani, Mina Keşaverz şimdiye kadar tutuklanan isimlerden bazıları.

Baskı politikaları, zalim İran rejiminin halk hareketine karşı ilk tepkisi oluyor ama hatırlamamız gerekir ki tarihsel olarak bu baskılar hiçbir zaman emekçi halkın mücadelesini durduramadı ve durduramayacak.

Tutuklu solculara, devrimcilere ve sendikacılara özgürlük!

Örgütlenme ve diğer politik haklara özgürlük!

İran işçi sınıfının mücadelesinin yanındayız!

 

Share This