Perinçek'in Yolu (!)

Perinçek'in Yolu (!)

Doğu Perinçek, dünyada eşi benzeri görülmemiş fantastiklikteki bir siyasetçi. Maoculuktan Apoculuğa, oradan fanatik ulusalcılıktan Ergenekon hapsine; son zamanlarda ise AKP ile kucak kucağa. Devletçi zihniyete sahip olmanın ve yüksek siyasette sükse yapmanın egosu bir vücutta birleşince kendi içinde tutarlı bile sayılabilir. O, her devrin sansasyon yaratmasını bilen adamı. Bugünlerde ise AKP’yi kendisinin yönetmeye başladığını iddia edecek kadar üs düzeyde bir fantazi edebiyatını düstur edindi. Bu kıvraklık dünya basının da ilgisine mazhar oldu.

ABD’nin New York Times gazetesinde  yayınlanan, Sabrina Tavernise imzalı, ‘Türk lider Erdoğan, yeni düşmanlar kazanıyor ve eski dostlarını hayal kırıklığına uğratıyor’başlıklı yazıda“Erdoğan’ın müttefiklere ihtiyacı vardı. Bu yüzden orduyla ittifak yaptı. Genelkurmay Başkanı, kızının düğününde şahitlik yaptı. Şimdi de aşırı ulusalcılarla yeniden diriliyor. İnsan hakları savunucularıysa bu durumdan rahatsızlık duyuyor” ifadelerine yer verildi. Tavernise yazısında, orduya yakınlığıyla bilinen Vatan Partisi’nin lideri, darbe suçlamasıyla hapse atıldıktan sonra serbest kaldı diye tanımladığı Perinçek’in, Erdoğan hakkındaki ilginç görüşlerine de yer verdi: “Erdoğan, bugün Türkiye’nin vatansever güçleri tarafından ele geçirildi.”

İncileri sıra sıra dizen Doğu Perinçek geçtiğimiz günlerde Kürdistan kentlerinde yüzlerce kişi diri diri yakılırken “Hayatımın en mutlu dönemindeyim” demişti. Devletin Ermeni soykırımını savunmak konusunda da mangalda kül bırakmayan Perinçek’i AKP’den Egemen Bağış,CHP’den Deniz Baykal gibi isimler yalnız bırakmamıştı.Her dönemin adamı olmak da ancak burjuva devleti savunmaktan geçer. O da öyle yapıyor. Sola ait değerlerden zerre nasibini almamış bu kişiliği ömrünün sonuna kadar da aynı kıvraklık ve fırıldaklıkla yaşamaya devam edeceğini öngörmek hiç zor olmasa gerek.

Son günlerde Perinçek, AKP’nin Rusya politikasının iflasını etekleri zil çalarak karşılayan Perinçek AKP’yi ele geçirerek “yola soktuğunu” sanıyor. Geçmiş olsun. Geçtiğimiz günlerde IŞİD’in İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirdiği katliam sonrası ABD’nin Suriye bataklığında birinci derece müttefiki olan AKP’nin sorumluluğunu unutup TC’yi “paralelden” kurtaran müttefikini korumak için şu midesiz açıklamayı yapabilmişti:

Vatan Savaşı’ndayız! Amerika yeniliyor! Nesnel durum, Türkiye’nin Rusya ile teröre karşı işbirliği atağına Amerika, Dış Hatlar’da bomba patlatarak cevap verdi. Türkiye, iç cephede PKK’yı hendeğe gömdü, dış cephede Rusya ve bölge ülkeleriyle atağa geçti. İhanete geçit yok! HDP derhal, hemen kapatılsın! “

Sol adına olmaması gereken ne varsa onda var: ırkçılık, ihanet,ezilen halklara nefret, devlet eliyle işlenen katliamların alkışlanması,soykırım savunuculuğu, komplo teorileri, burjuva siyaset hevesleri.. Emekçiler bu sınıf düşmanı soytarıları tarihe gömmek zorundadır.

 

CATEGORIES
TAGS
Share This