Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan Serbest – Mücadele Sonuç Verdi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yayın danışma kurulunda yer aldıkları gerekçesiyle 19 Ağustos’tan beri tutuklu bulunan yazar Aslı Erdoğan, ve 31 Ağustos’tan beri tutuklu olan dilbilimci Necmiye Alpay hakim karşısına çıktı. Savcı mütalaasında Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’nın tahliyelerini, İnan Kızılkaya‘nın ise tutukluluk halinin davamını talep etti. Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay ve Zana Bilir Kaya için tahliye kararı verildi.

Erdoğan savunmasında, “Her satırına derin bir yalnızlığın sindiği bir yazarın örgüt üyeliğinden yargılanması da ayrı bir ironi” derken, Alpay da, “Yangını söndürmeye çalışanların da ateşe atılmak istendiği bir konjonktürle karşı karşıyayız” dedi. Sanık avukat Eren Keskin ise, çözüm süreci bittikten sonra peş peşe davalar açıldığını belirterek, “Gazetede Muhsin Kızılkaya ve Mehmet Metiner de yönetici olarak çalıştı” dedi.

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için başta okurları olmak üzere ülke içi ve dışında geniş bir kesimden tepkiler yükselmiş, AKP dikta rejimi tutuklulukların sürmesi yüzünden köşeye sıkışmıştı. Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğü alanındaki baskılar son dönemde iyiden iyiye yoğunlaşmış durumda. Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın tutuklulukları, bu baskıların sembolleştiği örneklerden biri halindeydi. Düzenlenen imza kampanyaları, okur toplantıları, edebiyat çevrelerinin protestoları, yurtdışından gelen aydın desteği, organize edilen birçok dayanışma etkinliği konunun gündemden düşmesini engellemişti. Neticede bugün yaşanan tahliyeler mücadelenin sonuç verdiğini göstermesi bakımından bir hayli anlamlı oldu.

CATEGORIES
TAGS
Share This