MFT: Üniversitelerde Cadı Avına Hayır!

mftf

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugün YÖK tarafından yapılan “bütün dekanların istifasının istendiği” duyurusuna karşı Marksist Fikir Toplulukları Federasyonu bir açıklama yayınladı. Açıklamada hükümetin uzun süredir aradığı ve darbe girişiminin ardından yakaladığı zafer edasıyla bütün muhalefeti tasfiye etmeyi amaçladığı vurgulandı. Açıklamanın sonunda “AKP’nin darbe girişimini bahane ederek muhalefete ve sosyalistlere karşı planladığı cadı avının ve tasfiye projelerinin karşısındayız! Darbe girişimi bahane edilerek toplumsal muhalefeti susturamayacaksınız, sindiremeyeceksiniz!” denildi.

Marksist Fikir Toplulukları Federasyonu‘nun açıklaması şöyle:

“15 Temmuz gecesi başlayan ve fiyaskoya dönüşen darbe girişimini savuşturan RTE iktidarı, hemen sabahında cadı avına başladı. TSK, HSYK, Yüksek Yargı derken operasyonlar MEB ve YÖK’e de sıçradı. Milli Eğitim Bakanlığı 15.200 öğretmeni açığa alırken 21.000 sayıda öğretmenin de lisansını iptal etti.

YÖK ise bugün yaptığı açıklamada toplam 1577 kişi olmak üzere bütün dekanların istifasını istediğini duyurdu. YÖK’ün “istifa emri” üzerine ilk olarak Akdeniz ve Boğaziçi Üniversiteleri’nin, ardından ise ardı sıra diğer üniversitelerin dekanları topluca istifa etmeye başladı.

Cemaat çevresinin organize ettiği darbe girişiminin ardından, cemaatin çevresinde olan herkesin peşine düştüğünü açıklayan AKP, ne hikmetse üniversitelerde “bütün” dekanları tasfiye etmeye girişti. Bütün dekanların “paralelci” olduklarını düşünmüyorlar herhalde! Amaçları belli: uzun süredir aradıkları ve darbe girişiminin ardından yakaladıkları zafer edasıyla bütün muhalefeti tasfiye etmek!

Görünen o ki Saray, cadı avını genişletme projesine üniversitelerden başlıyor. Zaten yıllardır, hiçbir seçim sonucunu tanımadan atama yoluyla rektörleri belirleyen iktidar, şimdi de üniversite yönetimlerini tümüyle kendi çizgisinde dizayn etmek üzere bütün dekanları istifaya zorluyor.

Görülmektedir ki, darbecilere karşı başlayan idari ve adli operasyonlar, toplumsal muhalefetin bütün kesimlerine sirayet ettirilmeye hazırlanıyor. Marksist Fikir Toplulukları Federasyonu olarak, AKP’nin darbe girişimini bahane ederek muhalefete ve sosyalistlere karşı planladığı cadı avının ve tasfiye projelerinin karşısındayız!

Darbe girişimi bahane edilerek toplumsal muhalefeti susturamayacaksınız, sindiremeyeceksiniz!”

CATEGORIES
TAGS
Share This