Katalonya'da Olaylar Büyüyor!

Katalonya'da Olaylar Büyüyor!

Katalonya, bağımsızlık için bugün sandık başına gitti; fakat İspanya İçişleri Bakanı, yaklaşık 40 bin polisi ve jandarmayı, oy kullanılmasını engellemek için bölgeye gönderdi. Sabah saatlerinde çok yoğun sokak çatışmaları vardı. 38 kişi yaralandı. Yaralananlardan 3’ünün durumu ağır. Barcelona sokaklarında çatışmalar sürüyor.

Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Korkak bir başkan polisleriyle şehrimizi işgal etti, burası bizim şehrimiz” ifadesini kullandı. Barcelona’nın efsane kaptanı Puyol da İspanya hükümetine tepki gösterdi.  “Oy vermek demokrasidir” şeklinde Tweet atan Puyol’a, Barcelona’nın bir başka efsanesi Xavi, “Polis müdahalesi utanç verici” diyerek destek verdi. 

Katalan hükümetinin başında olan Carles Puigdemont sandıklardan çıkacak kararın bağlayıcı olacağını fakat referandum sonucundan sonra İspanya hükümetiyle masaya oturmaya sıcak baktıklarını söyledi. İspanya hükûmeti ise oy verme sürecini engellemekte kararlı. Polis ve jandarma oy verilmesi planlanan 2 bin 315 okuldan 1.300’ünü işgal etmeyi hedefliyor.

bolsevik.org

 

 

CATEGORIES
TAGS
Share This