ABD'de Bireysel Silahlanma Katliamı

ABD'de Bireysel Silahlanma Katliamı

ABD’nin Las Vegas kentinde dün gece saatlerinde ABD tarihinin en kanlı silahlı silahlı eylemi yaşandı. Ölü sayısı 50’ye yükselirken 200’den fazla yaralı var. Saldırganın, 64 yaşındaki Stephen Paddock  olduğu ortaya çıktı. Saldırıdan hemen sonra polis tarafından infaz edilen Paddock, ABD’de bireysel silahlanma ile gerçekleştirilen en kanlı katliama imzasını attı.

Katliamda yaşamını yitiren insanlar, Country müzik konserinin dinleyicileriydi. Katliamcı Paddock ise bir  kumarhane otelinin 32. katından otomatik silahlarla kitleyi rastgele taradı. Katliamın gerçekleştirildiği binanın görüntüleri IŞİD’in birkaç gün önce yayımladığı videoda yer almıştı. Kumarhaneleri ile ünlü Las Vegas hedef gösterilmişti. Katliam cihatçılar tarafından gerçekleştirilmese de İslamcılar katliamın ardından sosyal medyada katliama alkış tuttu.

Dakikalarca devam eden ateş kameralara böyle yansıdı:

ABD’de bireysel silahlanma konusu, iç politikanın temel gündemlerinden birisi. 2012 yılında Connecticut’ta bir okulun silahla basılması sonucu 20’si çocuk 27 kişi katledilmişti. Yine aynı yılın  Temmuz ayında Colorado’daki bir sinemada 12 kişinin ölümüne yol açan saldırı ve ondan kısa bir süre önce Oregon’daki bir alışveriş merkezinde 2 kişinin hayatına mal olan saldırıya kadar bu tür olayların Amerika’da benzeri saldırılar sayısız kez yaşandı.ABD’deki en ölümcül okul baskını 2007’de gerçekleşmiş ve Virginia Politeknik Üniversitesi’ndeki baskında 32 kişi hayatını kaybetmişti. Dün gece Las Vegas’ta gerçekleşen saldırı ise ölü sayısında ABD tarihine geçecek bir  kayıp yaşattı. Obama iktidarı döneminde halkın tepkisi karşısında Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler silah satın almak isteyenler için getirilmesi istenen detaylı öz geçmiş konusunda anlaşmış gibi görünse de hiçbir ilerleme sağlanmadı. ABD’de silah tekellerinin büyük karları ve ABD anayasasının kısıtları bu tür katliamların önünü açan ortamı yaratıyor. 

 On üç ABD kolonisinin Büyük Britanya Krallığı’ndan  bağımsızlıklarını ilan ettikleri belge olan Amerikan Bağımsızlık Bildirisi‘ne dayanan “bireysel silahlanma hakkı”  dönemin mülk sahiplerinin İngiltereye karşı özel mülklerini korumak için koydukları bir maddeydi.Birleşmiş Milletler’in rakamlarına göre her 100 Amerikalıdan 89’unun silahı var.Ayrıca her eyaletin silah satışları üzerine kendi yasaları var. Bazı bölgelerde silah satın alma yaşı 14’e kadar düşerken, birçok eyalette ise silah taşımak bir yana “ meşru müdafaa” kapsamında ateş açmak bile serbest. Örneğin Teksas eyaletinde neredeyse her evde en az bir adet silah bulunuyor.Yani Amerikalıların elinde dünyadaki sivillerin sahip olduğu toplam silahın yüzde 35’i bulunuyor. Dolayısıyla ülkedeki cinayetlerin yarısından fazlası da silahla işleniyor. 

Bu madde bugün, nedeyse marketlerde bile satılan silahların ağır bedelini ödetiyor. 2008’de Columbia Yüksek Mahkemesi ‘bireysel savunma meşrudur’ kararı verdi.  

CATEGORIES
TAGS
Share This