İşçinin Yolu Metal İşçilerine Sesleniyor: Türk Metal’i DEFET; Çelik-İş’e YANAŞMA!

Türk Traktör’de Direniş Sona Erdi; Patron İşten Attı!

Türk Traktör işçileri dün patronla sağladıkları uzlaşma sonucu Tofaş’taki sözleşmenin bir benzeri ile dirres 2enişi sona erdirdi. Böylece Türk Traktör işçileri de bir kısım kazanımlar elde ederek direnişten çıkmış oldu. Ancak üretimin yeniden başlamasıyla birlikte patron öncü işçileri işten atmaya başladı. Ayrıca onlarca işçiyi izne çıkardığını açıklayan fabrika yönetimine karşı işçiler tepki göstermek için toplanmak istedi;  ancak patronun hileleri ve polis desteğiyle bu akşam vardiyasından önceki toplanma engellendi. Türk Traktör’deki işçi kardeşlerimizi daha sıkı bir kavga, daha sıkı bir örgütlenme bekliyor!

Kocaeli Ve Eskişehir’de Direniş Devam Ediyor; Patronlar Aba Altından Sopa Gösteriyor!

Bu arada Ford Otosan’ın Kocaeli ve Eskişehir fabrikalarında eylem devam ediyor. Fabrika yönetimi üretimin aksamadığını iddia etse de direnişteki işçiler fabrika yönetimince tehdit edilmeye devam ediyor. Kocaeli Ford’da bugün yapılan görüşmelerde de sonuç çıkmadığını ekleyelim.

Türk Metal Eriyor; Çelik İş Aynı Amaçla Sahada!

On binlerce işçi Türk Metal’den yaka silkmiş durumda. İşçiler istifalarla Türk Metal’i direniş alanlarından geri püskürtmeye devam ediyor. Fakat bu noktada özellikle vurgulamamız gerekir ki çeşitli fabrikalarda tehlikeli bir oyun oynanmaya çalışılıyor. Türk Metal’in foyasının ortaya çıkmasından sonra, işçiler adına “kurtarıcı” gibi gösterilen Çelik İş, Türk Metal’in yerine çeşitli fabrikalara sokulmaya çalışılıyor.  Tüm bu girişimlere rağmen, günlerdir fırtına yaratan, direnişin ateşini sürekli büyüten metal işçileri önümüzdeki süreçte Çelik-İş’in olası ihanet girişimlerini de boşa çıkartmalıdır!

Son süreçte fabrikalarda elde edilen kazanımlar elbette son derece önemli; ancak işçilerin, emekçilerin kanından ve terinden beslenen patronların ve onların iktidarı AKP’nin, işçilerin her alanda örgütlü mücadeleyi yükseltmesinden ölesiye korktuğunu belirtmek gerekir.

Patronlar ve onların iktidarı AKP sözünü ettiğimiz “korkuyu” bir yandan polisi, valiyi, savcıyı işçilere karşı tehdit unsuru olarak kullanıp bertaraf etmeye çalışırken öte taraftan direnişi içeriden “vuracak” yandaş sendikaları görevlendirerek kendilerini güvence altına alma stratejisine sarılıyorlar! Bu yüzden, farklı maskelerle direniş alanlarına sokulan fakat fabrikalardan kovulan Türk Metal’le aynı amaca hizmet eden sendikalara gösterilecek tavır, direnişin geleceğini ciddi anlamda belirleyecektir.

Yüklen Emekçi, Kazanacağız!

CATEGORIES
TAGS
Share This