İran Öğretmen Odaları Koordinasyon Konseyi’nden Deprem Açıklaması

İran Öğretmen Odaları Koordinasyon Konseyi’nden Deprem Açıklaması

İran Öğretmen Odaları Koordinasyon Konseyi (CCITTA) Türkiye ve Suriye’de yıkıcı depremden etkilenmiş herkesle derin ve içten bir şekilde dayanışmasını ilan eder ve acılarını paylaştığını bildirir.

Yüreklerimiz sevdiklerini kaybeden herkesinkiyle beraber sızlamaktadır.

İran Öğretmen Odaları Koordinasyon Konseyi Türkiye ve Suriye’deki öğretmenlerle, öğrencilerle, onların sevgili aileleriyle ve öğretmen sendikalarındaki meslektaşlarımızla olan dayanışmasını ve paylaştığı acıyı ifade eder.

Türkiye’deki öğretmen organizasyonlarından, diğer meslek organizasyonlarından ve işçi sendikalarından gelen haberler endişe verici durumda. Bu haberler görünüşte “doğal” olan felaketlerin kurumların ve sorumlu mercilerin beceriksizliklerinden, sistematik ayrımcılıklarından ve yönetmedeki acizliklerinden ötürü nasıl çok daha geniş isyanlara dönüştüğünü gözler önüne seriyor.

8 binden fazla insan öldürüldü, on binlercesi yaralandı ve evsiz kaldı ve hala ölüm sayısının artacağından endişe duyuluyor. Durumun vahimliğine rağmen kurtarma ekipleri birçok bölgede ya hiç yoklar ya da tamamen yetersizler. Her dakikanın hayati önem arz ettiği bu süreçte ilkyardım, temel ihtiyaçlar, gıda, temizlik malzemeleri, ısıtma vb. çok önemli bir konumda. Bütün öğretmen, öğrenci, sendika ve toplum organizasyonları ellerinden gelen her şekilde bu felaketin kurbanlarına yardım ediyorlar; ancak hükümetin, yöneticilerin ve farklı düzeylerdeki yetkililerin insanların canlarını ve mallarını korumakla yükümlü olduğunu hiç kimsenin unutmaması gerek.

Birimizin yarası hepimizin yarasıdır.

İran Öğretmen Odaları Koordinasyon Konseyi (CCITTA)

8 Şubat 2023

Share This