İran – Meclis Önünde 1 Mayıs Eylemi (VİDEO)

İran – Meclis Önünde 1 Mayıs Eylemi (VİDEO)

Sendikal ve siyasal örgütlenme özgürlüklerinin olmadığı ve 1 Mayıs’ın yasak olduğu İran’da 2019 1 Mayıs’ında işçiler ve öğrenciler meclis binası önünde eylem gerçekleştirdi. Uzun süredir mücadele içerisinde olan Haft Tappeh işçilerinin sendikası, Vahed (Tahran ve Yöresi Otobüs İşçileri Sendikası) ve birleşik işçi komitesinin çağrısıyla gerçekleşen eyleme polis saldırısı oldu ve 30’a yakın işçi ve öğrenci gözaltına alındı.

İran’da mollaların dikta rejimi altında örgütlenme hakkı yasal olarak yok edilmiş durumda. Ancak uzun yıllardır İran işçi sınıfı fiili örgütlenmeleriyle bu yasağı aşmaya çalışıyor. Özellikle son birkaç yıl içerisinde İran işçi sınıfının hareketinde gözle görülür bir canlanma yaşanıyor.

Geçtiğimiz yıl aylarca süren eylemlere imza atan Haft Tappeh şeker kamışı fabrikası işçilerinin sendikası ve son yıllarda defalarca eylem gerçekleştiren Tahran ve Yöresi Otobüs İşçileri Sendikası (Vahed) başta olmak üzere bir dizi işçi grubu ve öğrenci çevresi, bu yıl 1 Mayıs’ta meclis binası önünde toplanma çağrısı yapmıştı.

Dün sabah saatlerinde meclis önünde toplanan işçi ve öğrencilerden oluşan grup, yoksulluğa ve baskılara karşı sloganlarla 1 Mayıs eylemlerini gerçekleştirdi. Eylemden önce polis tarafından yoğun önlem alınmasına rağmen kitle meclis binası önünde toplanmayı başardı ve sloganlarla bir süre buradaki eylemlerini sürdürdü.

Eylemin ardından yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı. Polis saldırısı sırasında çok sayıda kişi darp edilirken, bir işçi ciddi şekilde yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Vahed sendikası liderlerinden Reza Shahabi de gözaltına alınanlar arasında.

TAGS
Share This