Almanya Seçim Sonuçları: Merkel ve SPD Üzgün; Faşistler Mutlu!

Almanya Seçim Sonuçları: Merkel ve SPD Üzgün; Faşistler Mutlu!

Almanya’da seçimler tamamlandı. Merkel’in, Almanya Hristiyan Demokrat Birlik Partisi %32.9 ile birinci parti olsa da bu sonuç Merkel’i memnun etmeyecek. 2013 seçimlerinde Merkel’in partisi %41 oy almıştı.

Merkel yaptığı açıklamada “Daha iyi bir sonuç umuyordum” diyerek hayal kırıklığını açıkça ifade etti. Konuşmasının devamını göçmen karşıtı söylemlerle sürdüren Merkel, bütün mesaisini “yasadışı göçü” engellemek için kullanacağını söyledi.

Almanya İçin Alternatif Partisi’nin % 13.3 oy alarak seçimi üçüncü parti olarak tamamlaması en dikkat çeken gelişmelerden biriydi. Almanya için Alternatif Partisi, faşist bir parti ve bu sonuç, Avrupa’da yükselen aşırı sağın kanıtı niteliğinde. 

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) büyük bir düşüşe geçmesi de önemsenmesi gereken bir konu. SPD Genel Başkan Yardımcısı Manuela Schwesig, seçim sonuçlarından sonra herhangi bir koalisyona girmeyeceklerini ifade etti. Zaten bu sonuçlara göre Merkel için ufukta koalisyon görünmüyor

Sonuç

Sosyal Demokrat Parti hezimete uğruyor; Sol Parti %9 oy alarak beklentilerin altında kalıyor; faşist parti oylarını üçe katlayarak zafer kazanıyor. Bu tablo şunu net bir şekilde gösteriyor: İşçi sınıfı ve ezilenler alternatifsiz. Faşist parti, göçmen ve yabancı düşmanlığı üzerinden yükseliyor. Zaten tarihin doğal akışı da bunu gerektirmiyor mu? Karşıt güçlerden biri erirken diğeri yükselişe geçer. İşte bu yüzden, “İnsanlık tarihinin bunalımları, devrimci öncünün krizlerine indirgenebilir” sözünü tekrar hatırlamakta fayda var. Biz harekete geçmediğimiz takdirde kafatasçı, insanlık düşmanı aktörlere gün doğacak!

bolsevik.org

CATEGORIES
TAGS
Share This