/ Gündem / İktidarın ODTÜ Düşmanlığı Bitmiyor: ODTÜ Ormanı’na Truva Atı Yurt İnşaatı – Aybüke Düzgün

İktidarın ODTÜ Düşmanlığı Bitmiyor: ODTÜ Ormanı’na Truva Atı Yurt İnşaatı – Aybüke Düzgün

on 26 Mayıs 2019 - 13:32 Kategori: Gündem
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

odtü kyk ile ilgili görsel sonucu

ODTÜ’de yaz tatili yaklaşırken başlayan KYK yurdu inşaatı, ODTÜ bileşenlerinin gündemine oturdu. Geçen sene yine yaz dönemine denk gelen, ODTÜ Rektörlüğü ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolün ardından yapılması planlanan KYK yurdunun temelleri geçtiğimiz günlerde atılmaya başlandı.

Finallerin gelmesini ve yaz tatiline girecek olmayı fırsat bilen rektörlük öğrencilerin tepkisini azaltmaya, herkesten habersizce yurt inşaatını oldu bittiye getirmeye çalıyor.

AKP iktidarının kuklalığını yapan Verşan Kök, iktidarı ve iktidarın zihniyetini okula sokmak için elinden geleni yapıyor. Daha bu sene 6 Şubat’ta Tayyip Erdoğan okula gelecek diye akademik takvimi erteleterek okulun boş olmasını sağlamaya çalışan, Geleneksel Bahar Şenliğini iptal etmeye çalışan, 10 Mayıs günü Onur Yürüyüşü’ne polisleri kampüse sokan, öğrencilerinin üstüne saldırtan atanmış rektör Verşan Kök’ün saldırıları ODTÜ mücadele geleneği sayesinde geri püskürtülmüştü. Sosyalist solun kalesi olarak bilinen ODTÜ bu saldırıları öğrencisiyle, akademisyeniyle, emekçileriyle karşı koyarak püskürtmüştü.

10 Mayıs’ta okula polisin girmesini ve öğrencisinden akademisyenine herkesin yakapaça gözaltına alınmasının ardından 13 Mayıs’ta Verşan Kök’e Veda Töreni düzenleyen 14 Mayıs’ta da boykota giden öğrenciler taleplerinin en önemlisi olan Verşan Kök’ün istifa etmesi talebine ODTÜ’de KYK istemiyoruz’u da ekledi. Bunun bir günlük heyecan verici bir heves olduğunu değil, talepler gerçekleşene kadar sürecek bir mücadele olduğunu da vurguladı.

21 Mayıs 2018 tarihinde Kredi ve Yurtlar Genel Kurumu Müdürlüğü ile ODTÜ Rektörlüğü arasında imzalanan protokole göre ODTÜ Kampüsü’ndeki 40 dönümlük arazi 49 yıllığına bedelsiz olarak KYK’ye tahsis edildi.

İmzalanan protokole göre ODTÜ Rektörlüğü tarafından 40 dönümlük arazi T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bedelsiz olarak 49 seneliğine tahsis edildi. Arazi üzerine yapılacak binaların işletilmesi, protokoldeki 5. maddeye göre, KYK’ye ait olacak. Bu kadar uzun bir süre için arazinin KYK’ye tahsis edilmesi ODTÜ öğrencileri başta olmak üzere tüm ODTÜ bileşenleri tarafından tepkiyle karşılandı. Okulunda KYK istemeyen öğrenciler, inşaatın başladığı Kavaklık Ormanı’nda gece gündüz nöbet tutmaya başladılar.

KYK Yurtlarında çıkan sorunlar, KYK Yurtlarının baskıcı ortamları ODTÜ yurtlarının özgür ve özerk yapısına aykırı olarak görülüyor. Oluşacak olan bu iki başlı sistemin ODTÜ’deki yurtların bu özerk yapısına açıkça bir tehdit unsuru olarak bakılıyor.
ODTÜ’nün arazisinin yurt yapımı için Kredi Yurtlar Kurumu’na verilmesine tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “Verşan Kök’ün KYK ile açtığı yol ODTÜ’nün yolu değildir. Bu yurt iktidarın ODTÜ geleneğini yok edecek Truva atının mekansallığıdır.” dedi.

Yurt yapılması planlanan bölge eski bataklık ve hala sulak bir bölge olduğu için canlı çeşitliliği oldukça fazla olduğu belirtiliyor. Uzmanların tespitine göre yaklaşık 4 bin ağaç ve onlarca canlı türü var. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “ODTÜ’yü ideolojik olarak parçalamalarına ve ağaç katliamına izin vermeyeceğiz. Her türlü hukuksal süreç dahil olmak üzere ODTÜ geleneğini sahipleniyoruz. Tüm ODTÜ’nün haykırdığı gibi bir daha söyleyelim, Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz.” açıklamasında bulundu.

KYK yurduyla ilgili belgeleri görmek isteyen TMMOB’a Gençlik ve Spor Bakanlığı “Ticari sır, veremeyiz.” şeklinde cevap vererek yurt inşaasınındaki kaygılarının öğrenciler için barınma sağlamaktan ziyade yandaşlarına rant kapısı açmak olduğunu göstermiş oldu.
Merkez Bankası başta olmak üzere birçok kurumun ODTÜ ormanından arazi istediğini biliniyor, bugün bu arazinin KYK’ye verilmesi yarın buradan arazi isteyen kurumların arazi taleplerini de beraberinde getirecek. Bu durum ODTÜ’nün topraklarının parsel parsel satılmasının önünü açacaktır.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı