EYT Mağdurları Taleplerini Alanlara Taşıdılar! (Video Haber)

EYT Mağdurları Taleplerini Alanlara Taşıdılar! (Video Haber)

https://www.facebook.com/istanbulsep/videos/634743687000931/

İktidarın ısrarla görmezden geldiği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT’liler) bugün Yenikapı’da EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde yapılan mitingde bir araya gelerek taleplerini dile getirdiler. Mitinge yaklaşık 55 ilden binlerce emeklilik mağduru emekçi katıldı. Ayrıca CHP, Emek Partisi, Türkiye İşçi Partisi, EHP, İyi Parti, UİD-Der, Birleşik Metal-İş, Petrol-İş, DERİTEKS gibi siyasal partiler ve emek örgütleri de mitinge destek verdi.

SEP’te mitinge katılım göstererek EYT mağdurları ile dayanışmayı yükseltti.

Dernek Başkanı Gönül Boran Özüpak tarafından yapılan konuşmada şunlar dile getirildi: “Biz kazanılmış haklarımızı istiyoruz. Aylık bağlanma oranlarının, bizlere hem yaş hem maaş mağduriyetini getirdiğini söylemek istiyoruz. Aylık bağlanma oranları da yine yaş mağduriyeti kadar bizim ve geleceğimiz olan çocuklarımızın, sosyal güvencesine güvenle bakamayacak bir yasanın getirdiği mağduriyetlerin mücadelesini veriyoruz. Yaş ve maaş mağduriyeti yaşatan kanunların 1999 öncesi girişlerde taleplerimiz şartlarımız neyse bu şartlarda emekli olmak istiyoruz. Emekli olurken de insanca yaşam sürecek bir maaş istiyoruz.”

Birgün gazetesine konuşan EYT mağduru Cengin Öyke’de mağduriyetlerini şu sözlerle dile getirdi: 

“2016 yılında işten ayrıldım. O günden beri bir işe yerleşemedim. 2 kız çocuğu babası ve torun sahibiyim. Torunlarına harçlık veremeyen bir dedeyim. 11 yaşında bir kızım var. Kızım öyle bir çocuk ki empati kurar sanat ve şiirle ilgilenir. Yediğimiz içtiğimiz patates. Şimdi 8 lira patates. Sabah öğle akşam patates. Sabaha kahvaltısında kızım ‘Sana hayatta 2 dilek hakkı verselerdi ne dilerdin’ zor bir soru dedim. Ben sordum. ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak isterdim’  dedi. Ben de ‘Ne güzel biraz rahat yaşardık’ dedim . Kızım ‘EYT’lilerin sorununu çözerdim’ dedi. Biz Bolu’da bu haldeyiz. Siyasi parti liderlerine mesaj vermek istiyorum. Bu mesele doyuramadığımız, okutamadığımız çocuklarımızın feryadı.”

Erdoğan ise geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada EYT’lilerin taleplerinin gündemlerinde olmadığını belirtmiş ve şu sözleri kullanmıştı: “Muhalefet bu konuyu sürekli gündemde tutsa da bizim gündemimizde yok. Aksi halde sistemimizi çökertiriz. Biz seçim alacağız diye, popülist politika yapmayacağız. Dünyanın süper ülkesi değiliz. Seçimi alacağız diye millete olmadık sözler veremeyiz. Ama ileride uygun bir zemin bulunursa, böyle kamuoyunda tartışıldığı şekliyle değil de sosyal güvenlikteki dengeleri bozmayacak şekilde bir çalışma yapılabilir.”

Erdoğan’a şunu hatırlatmak gerekiyor: EYT’lilerin taleplerinin bir siyasi partinin değil, milyonlarca mağdur emekçinin talebidir. Yıllarca çalışıp alınteri döken emekçilerin taleplerini reddeden iktidar, söz konusu kendi çıkarları olduğunda gerekli yasaları jet hızıyla çıkarabilmektedir.

EYT’lilerin talepleri için verdikleri mücadelede sonuna kadar yanlarında olduğumuzu buradan bir kez daha dile getiriyoruz.

SEP İstanbul

 

 

 

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, kalabalık, gökyüzü ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, kalabalık, gökyüzü, ağaç ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, gökyüzü, ayakkabılar, basketbol sahası ve açık hava

CATEGORIES
Share This