ISL Lübnan Açıklaması ve Dayanışma Kampanyası: “Lübnan Emekçileri için 1 Dolar”

ISL Lübnan Açıklaması ve Dayanışma Kampanyası: “Lübnan Emekçileri için 1 Dolar”

Beyrut Limanı’nda gerçekleşen korkunç patlama, Lübnan’ın kendisine has burjuva siyasal sisteminin iflasının son ve tartışmasız kanıtı olmuştur. Lübnan’ın kalbi Beyrut’un yarısını havaya uçurabilecek binlerce ton patlayıcının gerekli güvenlik kontrolleri olmadan limanda depolanmasına izin veren Lübnanlı burjuva yöneticilerin bu aymazlığı ancak umursamazlık, cehalet ve rüşvet ile açıklanabilir.

Patlama nedeniyle şu ana kadar 220 kişinin öldüğü açıklandı, halen kayıp olan yüzlerce kişiden ümit kesildiğinden dramatik tablo daha da kararacak. 6 bin kişinin de yaralandığı patlamada 300 bin kişi de evsiz kaldı. Zaten yoksulluğun hızla arttığı, konut sıkıntısı yüzünden kiraların astronomik seviyelere tırmandığı Beyrut’ta bu patlama ile yaşam yoksul emekçiler için çok daha çekilmez hale geldi.

Tarihinin en ağır ekonomik krizi ile boğuşan Lübnan’da hayat pahalılığı, işsizlik ve kötü yönetime karşı emekçiler neredeyse bir yıldır sokaklardaydı. Pandemi koşulları bile bozuk düzene karşı eylemleri durduramamıştı. Üstelik pandemi sebebiyle ekonomik sıkıntılar daha da ağırlaşmıştı. Bu yüzden Lübnan’da öfke giderek büyüyor ve bir toplumsal patlamanın koşulları adım adım olgunlaşıyordu.

İşte tam da bu sırada Lübnanlı elitlerin ölümcül ihmali yüzünden yaşanan bu son felaket, emekçiler ve gençlerde öfke patlamasına yol açtı. Bir yandan halk temel gıda malzemelerine ulaşımda sıkıntı yaşar, elektrik kesintileri ve biriken çöp dağları ile boğuşurken Lübnanlı kapitalistlerin hiç de saklamadıkları lüks yaşantıları sınıfsal öfkeyi zaten sürekli harlamaktaydı. Netice, şiddetli protestolar sonrası bakanlıkların göstericiler tarafından işgal edilmesi ve hükümetin düşmesi oldu.

Etnik ve mezhepsel ayrışmalara göre dizayn edilmiş Lübnan’daki burjuva düzende Şii, Sünni ve Hıristiyan elitleri yerlerinden etmek hiç de kolay değil.  Hükümetlerin devrilmesi ancak yeni pazarlıklar ve dağıtılan yeni yolsuzluk payları anlamına geliyor. Bu yüzden Lübnan’ın kanını emen tüm bu elitlere ve mevcut kokuşmuş sisteme karşı büyük bir öfke var.

Neticede hükümetin istifası ve mevcut partilerle tekrarlanacak seçimler fazla bir anlam ifade etmiyor. Lübnan’da bu ablukayı kıracak olan emekçilerin sosyalist saflardaki birliğidir. Lübnanlı yoldaşlarımız Değişim İçin Gençlik Hareketi bu tarihi görev için mücadele etmektedir. Bütün dini eğilimlerden emekçileri birleştirilecek sosyalist devrimci bir gücün inşa edilmesi hayati önem taşıyor.

Şimdilerde emperyalist kapitalistler ikiyüzlü şekilde Lübnan’a yardım etmek adı altında aslında Lübnan’dan imtiyazlar koparmak için kolları sıvamış durumdalar. Bunların başında eski sömürgesi Lübnan’a şov ziyareti yapan, elinde Sarı Yelekliler’in kanı bulunan Macron geliyor. Sadece Macron değil, bölgedeki tüm emperyalist odaklar Lübnan’da kendi oyununu oynamak için her türlü entrikanın içerisindeler. ISL olarak bu emperyalist fırsatçılar konusunda Lübnanlı işçileri ve gençleri uyarıyoruz. Sadece kendi özgücünüze ve bunu örgütlemeye çalışan devrimci sosyalistlere güveniniz!

Bu bağlamda dünyanın geri kalanındaki sınıf bilinçli işçilerin de yapabilecekleri bir şeyler var. ISL olarak tüm dünya işçilerini ve gençlerini Lübnanlı emekçiler ile dayanışmaya çağırıyoruz. Lübnan için 1 Euro/Dolar kampanyamız ne kadar güçlenirse Lübnan işçi sınıfı ile dayanışmamız o kadar güçlü olacaktır. Bu yardımların koordinasyonu bizzat Lübnanlı devrimci sosyalistler tarafından yapılacaktır. Şimdi sınıf dayanışmasını yükseltmenin zamanıdır. Bu dayanışma ne kadar güçlü olursa Lübnan sosyalizminin gelişimine o kadar katkı sunmuş olacağız.

YAŞASIN ENTERNASYONAL DAYANIŞMA!
YAŞASIN SOSYALİST ORTADOĞU FEDERASYONU!

CATEGORIES
Share This