İki Berbat Aday Yarıştı, Manyak Olan Kazandı

ABD’nin Başkanlık seçimi sonucu netleşti. Dün sandık başına giden ABD’nin 45. başkanının emlak milyarderi Donald Trump olduğu netleşti. Seçim anketlerinin sonuçlarına göre Clinton’ın başkan olacağını bekleyen piyasalarda bu sonuç büyük sarsıntı yaratsa da Trump 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturmayı başardı.

Demokratların adayı Clinton, tabanın desteğiyle kendisini çok zorlayan Bernie Sanders’ı çeşitli delege hesapları ile ekarte etmişti. Ancak Demokrat adına hiç sevilmeyen Clinton tercihinin yarışı kaybetmek anlamına geldiği bugün kesinleşmiş oldu. Clinton’un seçim kampanyası Trump’un ne kadar kötü bir aday ve Clinton’un deyim yerindeyse “kötünün iyisi” olduğu vurgusu üzerine kurulmuştu. Clinton’a yönelik hoşnutsuzluğun bu propagandayı güçlendirmediği göründü.

Salı günü 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi ve 100 sandalyeli Senato için de sandık başına giden ABD’de Cumhuriyetçilerin bu meclislerdeki çoğunluklarını korumaya devam edecekleri görünüyor.

“Amerika’yı Yeniden Büyük Yapalım” sloganıyla kampanya yürüten Trump, göçmenlik karşıtı bir söylem geliştirmiş; ticaret anlaşmalarını ABD çıkarlarına göre yeniden düzenleyeceğini ilan etmişti. Trump, daha korumacı bir ekonomik modelle daha çok iş yaratma ve sanayiin canlandırılması gibi vaatlerle seçim çalışmalarını yürüttü. Bu konulardaki yönelimleri elbetteki ABD egemen sınıfının çıkarları belirleyecek.

Dünya çapında göçmen karşıtı sağ eğilimin güç kazandığı ülkelere Trump’la birlikte ABD’de eklendi. Dünya egemenleri yarattıkları emperyalist savaşlarla dünyanın birçok yerinde yoksul halkları topraklarından ederken onların yaşanabilir bir hayat için göçleri de Batı’da aşırı sağın zeminini oluşturuyor.

Şimdiye kadar açıklanan Trump’un kazandığı eyaletler: Kentucky (8 delege), Indiana (11 delege), Batı Virginia (5 Delege), Oklahoma (7 delege), Güney Carolina (9 delege), Tennessee (11 Delege), Alabama (9 delege), Missisippi (6 Delege), Wyoming (3 delege), Kuzey Dakota (3 delege), Güney Dakota (3 delege), Nebraska (4 delege), Kansas (6 delege), Teksas (38 delege), Arkansas (6 delege), Louisiana (8 delege), Montana (3 delege), Missouri (10 delege), Ohio (18 delege), Idaho (4 delege), Kuzey Carolina (15 delege), Florida (29 delege), Utah (6 delege), Iowa (6 delege), Georgia (16 delege) Pennsylvania (20) Wisconsin (10) – toplam 274 delege

Şimdiye kadar açıklanan Clinton’ın kazandığı eyaletler: Vermont (3 delege), Massachusetts (11 delege), New Jersey (14 delege), Delawere(3 delege), Maryland (10 delege), DC (3 delege), Illinois (20 delege), Rhode Island (4 delege), New York (29 delege), Connecticut (7 delege), New Mexico (5 delege), Virginia (13 delege), Colorado (9 delege), California (55 delege), Hawaii (4 delege), Oregon (7 delege), Washington (12 delege), Nevada (6 delege) – toplam 215 delege

CATEGORIES
Share This