Doğa Koleji’nde Neler Oluyor?

Doğa Koleji’nde Neler Oluyor?

Başlığı “neler olmuyor?” diye de atabilirdik. Zira eğitim öğretim yılının ilk döneminin son kısmındaki eylemlerle kamuoyuna yansıyan süreç henüz tümüyle çözülmüş değil. Yarıyıl tatili başlamadan hemen önce toplamda 2 aylık maaş ödemesi yapılan Doğa Koleji’nde kalan yaklaşık 3 aylık maaşlar hâlâ ödenmiş değil. İkinci dönemin başlamasıyla kalan alacakların ne zaman ödeneceği sorusu da yakıcı hale geldi.

İlk Dönem Neler Yaşandı?

Doğa Koleji’nde Eylül ayından bu yana hiçbir çalışana maaş ödenmemiş ve süreç Ocak ayı başında yeniden gündeme gelmişti. Öğretmenler iş durdurma eylemi yaparak ses çıkarmış, öğrenci velileri de eylemler düzenlemişti.

Öte yandan şimdiye kadar eylemsel adımlar atmakta zorlanılsa da Doğa Koleji’nin idari bölümlerindeki emekçiler de ücretlerin ödenmemesi nedeniyle çıkmaza düşmüştü.

İTÜ Vakfı’nın Doğa Koleji’ni satın alacağı haberleri çıkmış, sonrasında bunun gerçekleşmediği görülmüş ancak en son İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Doğa Koleji’nin pek çok şubesini bünyesinde barındıran Assist A.Ş. hisselerinin münhasır yetkilisi olmuştu.

Bu gelişmenin ardından 17 Ocak günü Doğa Koleji çalışanlarına sadece Eylül ayından kalan %70’lik kısım, Ekim ayı maaşı, Kasım ayı maaşının sadece %30’u ödendi. Yani yapılan ödeme miktarı toplamda 2 aylık maaş tutarında oldu. Kalan kısımlar içinse belirsizlik devam etti.

Hisse Yetkilisi Serhat Özeren’in Muğlâk İfadeleri

İlk dönemin son ders günü ödeme yapılmadan önce yeni yetkili Serhat Özeren imzasıyla Doğa Koleji çalışanlarına bir mesaj gönderildi. Mesajda “Cumhurbaşkanı, damat Berat Albayrak ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk”a yapılan yalakalıkla başlayan giriş kısmında “bugün itibariyle maaşların ödeneceği müjdesi” diye bir ifade yer alıyordu.

Ne demek “bugün itibariyle”? İlk okuyuşta “bugün ödeniyor” gibi anlaşılsa da gerçekte “bugünden itibaren” ödemeye “başlıyoruz” anlamına geliyordu. Nitekim o gün sadece 2 maaşlık alacaklar ödenmiş oldu. Geri kalan şimdiye kadar birikmiş 2,7 maaşlık alacak hakkındaki muğlâklık hâlâ sona ermiş değil.

Bu hafta sonu, yeni ders dönemi başlamadan hemen önce çalışanları motive etmek amacıyla gönderilen bu defa Doğa Koleji Yönetimi imzalı metinde şunlar ifade edildi:

– İTÜ’nün gücünü yanımızda hissederek (İTÜ kapsamında değil, sadece bir destekten bahsediliyor.)

– Şimdi ise borçların ödenme zamanı. (Ne zaman? Yine sanki ödeme yapıyormuş gibi konuşuluyor ancak bu defa ödeme de yok.)

– Doğa Koleji devir süreçleri halen devam etmektedir. (Devir işlemi tamamlanmamış.)

– Daha önce olduğu gibi maaş ödemelerimiz, her ayın 5’inde denk gelen gün yapılacaktır.

– Önümüzdeki hafta itibariyle maaşların eksik olan bölümleri ve diğer alacaklılara ödeme yapılmaya başlanacaktır. (Bu defa daha dürüstler, ödeme yapılacak yerine ödeme yapılmaya başlanacak demişler.)

Yeni dönemin açılışına denk gelen bu mesajda da görüldüğü üzere net ifadeler yer almıyor ve muğlâklık devam ediyor. Öyle görünüyor ki Doğa Koleji yönetimi, emekçilerini mağdur etmeye devam edecek…

Emekçilerin İş Durdurma Hakkı Devam Ediyor

Daha önce İş Kanunu 34. maddesine göre ücretleri ödenmediği için iş durduran Doğa Koleji emekçilerinin bu hakları devam ediyor. Yani ücret alacağının sadece bir kısmının ödenmiş olması bu hakkın kullanılmasını etkilemez. Öncelikle bunu hatırlatalım.

İkinci olarak bu hak sadece öğretmenler için geçerli değil. Doğa Koleji’nde emekçi olan, ücretli çalışan herkes bu haktan yararlanabilir. İdari personel de temizlik personeli de bu hakkı kullanabilir. İkinci olarak da bunu hatırlatalım.

Ödemeler Eksik Olmamalı

Görülen o ki ödemeler hayli parçalı yapılacak. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Elbette 5 aylık birikmiş maaş alacağı başka şeylerin önüne geçiyor. Ama maaşların yanı sıra kırtasiye ödeneğine kadar bütün maddi hakların tamı tamına ödenmesi gerekiyor.

İkinci olarak, 2019 rakamlarına göre yapılan ödemeler de eksik kalacaktır. Bir kere asgari ücretin arttığına dikkat çekmek gerekiyor. 2020 içerisinde ödenecek maaş miktarlarının, 2020 asgari ücretinin altına düşmemesi gerekiyor. İkinci olarak ödemeler yasal faiziyle birlikte talep edilebilir.

Doğa Koleji Emekçileri: Muğlâklık Devam Ederse İş Bırakırız!

Sosyalist Gündem’e konuşan Doğa Koleji emekçileri, 5 Şubat’ın (Çarşamba günü) maaş ödeme günü olduğunu ve Çarşamba günü geçmiş maaş alacakları ödenmezse bu durumun muğlâklığın kalıcılaşması anlamına geleceğini söyledi. Doğa Koleji emekçileri, kalan ödemelerin 5 Şubat’ta tamamlanmaması durumunda iş bırakma haklarını bir kez daha kullanabileceklerini hatırlattı.

TAGS
Share This