Direnen İşçiler SDH’nin Düzenlediği Panelde Buluştu!

27 Ekim, 2013

Bir haftadır çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürülen “Direnen İşçiler Anlatıyor! Kazova Tekstil’den BEDAŞ’a THY’ye Mücadele Deneyimleri” başlıklı panel bugün İstiklal Caddesi’nde bulunan İsmail Beşikçi Vakfı’nda gerçekleştirildi. Panele onlarca genç ve emekçi katıldı.

Panel Gezi Direnişi’nde katledilen 7 genç için bir dakikalık saygı duruşuyla başlarken, ilk sözü Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Basın Yayın ve Dış İlişkiler Sekreteri Volkan Gümüş aldı. Volkan Gümüş ilk olarak THY direnişi sırasında havaalanında yaşanan mücadele deneyimlerinden bahsederken, bugün birçok alanda yerel olarak devam eden Kazova Tekstil, BEDAŞ, Fen İş, THY gibi direnişlerin işçi meclisleri etrafında birleşik hale getirilmesinden bahsetti.

Ardından sözü direnişleri kazanımla sonuçlanan bir BEDAŞ işçisi aldı. BEDAŞ işçisi özellikle direnişlerine gösterilen dayanışmanın önemine vurgu yaparken, kendilerini sömüren LİMAK’ın emek sömürüsü, doğanın talanı gibi kirli işlerini teşhir etti. Ardından başarının yolunu işçilerin biraraya gelmesinde gördüklerini aktardı.

BEDAŞ işçisinin ardından sözü TES-İŞ Yatağan Şube Eski Başkanı Erol Soğancı aldı. Soğancı, Türkiye işçi sınıfı mücadele tarihinin önemli örneklerini özetlerken kendisinin 90’lı yıllarda Yatağan özelinde yaşadığı mücadele deneyimlerini aktardı. Sendikaların bugün düzenin gerisinde kaldıklarını aktarırken, sendika bürokrasisinin ancak tabandan yükselen genç emekçilerin mücadelesiyle aşılabileceğini aktardı.

SDH adına konuşan Emre Güntekin ise AKP’nin son bir yılda giriştiği saldırılar nedeniyle yaşanılan otoriterleşmeyi ele alırken bunun özellikle emekçi sınıfların yaşam koşulları, gençlik ve doğa üzerindeki yıkıcı etkilerinden bahsetti. AKP’nin iflas eden dış politikasını, Kürt sorunundaki oyalayıcı tutumunu eleştiren Güntekin AKP karşısında tutunabilecek tek seçeneğin Gezi Direnişi ile emekçi sınıfların mücadelesinin olduğunu aktardı.

Panelde son sözü Kazova Tekstil işçisi aldı. Mücadele adına özgün bir deneyim yaratan ve üretim araçlarına el koyan Kazova Tekstil işçileri adına konuşan işçinin konuşması ilgiyle dinlendi. Kazova Tekstil işçisi yarattıkları deneyimin özgünlüğünü aktarırken, bu yolda Alpagut Direnişi’ni, Venezuela ve Arjantin’deki birtakım mücadele pratiklerini örnek aldıklarını belirtti. Öte yandan sendika bürokrasisini eleştiren Kazova emekçisi, direnişlerinin bu kadar ilerlemesinde önlerinde bürokrasi bariyerinin bulunmamasının payının altını çizdi.

Daha önceden panele katılan THY emekçileri ise son anda çıkan programları nedeniyle panele katılamazken, paneli mesajlarıyla selamladılar.

Gömülü resim için kalıcı bağlantı

CATEGORIES
TAGS
Share This