ABD Askerlerini Irak'tan Çekiyor Mu?

ABD Askerlerini Irak'tan Çekiyor Mu?

Irak hükümet sözcüsü önceki gün, IŞİD’in varlığına son veren nihai zaferin kazanılması nedeniyle ABD’nin Musul dahil olmak üzere asker azaltmaya başladığını duyurdu. Hükümet sözcüsü askerlerin nereye çekildiği konusunda bir bilgi vermezken ABD ile askeri koordinasyonun süreceğini de sözlerine ekledi. Suriye’den gelen haberlerde 4 Şubat itibariyle yüklü miktarda silah taşıyan konvoyun Irak’tan Suriye’ye giriş yaptığı duyuruldu ve  zırhlı araçlar ve malzeme taşıyan TIR’ların hedefinin  bir bölümünde Suriye ordusu konuşlu DSG kontrolündeki Kamışlı kenti olduğu vurgulandı. Açıklamanın, ABD zırhlılarını taşıyan kalabalık bir konvoyun Irak’tan, YPG’nin çatı örgütü Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) elindeki bölgeye geçmesinden sonraya denk gelmesi dikkat çekti. ABD’nin Musul’da 2017 ortası itibariyle 5 bin 500 askeri bulunduğu biliniyor. 2003’te Irak’ı işgal edip Saddam Hüseyin yönetimini deviren ABD askerlerinin sayısı 2010’da büyük ölçüde azaltılmıştı.
Gelen haberlerin ardından, Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu (CJTF-OIR) kurumundan açıklama yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada, “Musul’un alınmasına müteakip elde edilen başarılardan dolayı Koalisyon, Irak’taki odağını çatışma operasyonlarından, IŞİD’e karşı askeri kazanımlarını korumaya çeviriyor” ifadesi kullanıldı. IŞİD Suriye ve Irak’ta elinde bulundurudğu toprakların yaklaşık %98’ini kaybetmiş bulunuyor, bundan sonra terör saldırısı eksenli çatışma yöntemleri uygulaması bekleniyor. Bu bağlamda ABD’den gelen açıklamada da, “Koalisyonun Irak’taki varlığı şartlara bağlı, ihtiyaca orantılı ve Irak hükümeti ile koordinasyonla devam edecek.” vurgusu bulunuyor.
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon ise a, operasyonların azalması ile zaman içerisinde ABD’nin Irak’taki askersayısında tedrici bir düşüş olacağını ancak burada bahsedilen noktanın sadece kuvvet değişimi olduğunu vurgulayarak, iddia edildiği gibi büyük bir çekilme olmadığını söyledi.
IŞİD’in gerilemesi ve Suriye’de rejim güçlerinin Rusya’nın desteğiyle kontrolü yeniden ele almasının yanında  Rusya’yla anlaşan Türkiye’nin ABD’nin sahada IŞİD’e karşı koalisyon neticesinde desteklediği YPG’ye yönelen saldırıları ABD’yi şimdilik Suriye’de gözlemci poziyonuna düşürmüş gibi görünüyor. Irak’ta ise durumun Irak hükümetiyle anlaşmalı şekilde ilerlediği ve kayda değer bir çekilmeden bahsedilemeyeceği açıklamalardan anlaşılıyor.
 
 

TAGS
Share This