Troyka Yunanistan'ı Yaktı

Troyka Yunanistan'ı Yaktı

Kardeş ülke  Yunanistan‘da, başkent Atina yakınlarında çıkan ve büyüyen orman yangınlarında ölü sayısı 80’e yaklaştı, 100’den fazla yaralı var. Kayıpların sayısı bilinmiyor. Bilanço çok ağır. 
İki gündür Yunanistan’a büyük bir felaketi yaşatan yangının böylesine büyük bir katliama dönüşmesinin temel sebebi Yunan hükümetinin kriz sonrası itfaiye teşkilatı gibi temel kamu hizmetlerine yönelik bütçe kesintileri getirmesiydi. Bakanlık bütçelerinin, kamu kesintilerinin TROYKA (IMF, Avrupa Birliği Merkez Bankası ve AB)  zorbaları tarafından Yunanistan’a dayatıldığı kriz sonrasında emekçilerin ücretleri düştü, sosyal güvenlik hakları darmaduman edildi. Emekçilerin ve sosyal hakların üstüne basa basa krizden çıkmaya çalışan Yunan egemenleri Syriza hükümetinin eliyle emekçi düşmanı bu süreci tamamladı. 

Tamamladı ama arkasında bir yangın yeri bıraktı. Yunanistan iki gündür yanıyor. Her yıl orman yangınları ile boğuşan bir Akdeniz ülkesinde itfaiye teşkilatının bütçesini “kemer sıkıyoruz” denilerek kesildi. İtfaiye personelinin sayısı düşürüldü, ücretler 150-300 Euro arasında düşürüldü, ekipmanları kısıtlandı. Helikopter alımı durdu. Deneyimli itfaiye emekçileri yıllardır çalışara elde ettikleri hakların Syriza iktidarının sosyal güvenlik sistemindeki hak kesintilerinden etkilenmemesi için emekli olmayı tercih etti. Böylece deneyimli itfaiye emekçilerinin tecrübesi de kaybedildi. 
Yunanistan gibi üst üste büyük yangınlar yaşayan bir ülkede bu kesintilerin anlamı halkı ve doğayı bu felakete teslim etmekti. Birbiri ardına çıkan orman yangınlarının büyük acılara yol açtığı 2007‘nin ağustos ayında Mora Yarımadası’ndaki Zaharo kasabası alevlere teslim olmuştu. Yangında 63 kişi yaşamını yitirmişti. Aynı yıl, çeşitli bölgelerde çıkan yangınlar sonucu yüz binlerce dönüm arazi yanmış, toplam 84 kişi hayatını kaybetmişti. 2008‘de Rodos Adası’nda yaşanan yangında 110 bin dönüm arazi kül olmuştu. Pendeli’de 21 Ağustos 2009‘da büyük bir orman yangını çıkmış ve 175 bin dönüm arazi yanmıştı.
Yangından sağ kurtulanlar hükümetin hiçbir şey yapmadığını, tamamen aciz kaldığını ifade ediyor. Hükümet ve uluslararası bazı medya organları ise yangının AB’nin dayattığı kesinti paketlerinin sorumluluğunu gözden kaçırmak için “hırsızların” yakmış olabileceği gibi komik gerekçeleri öne sürüyor.
 
TAGS
Share This