Brezilya'da Temer'e Bir Genel Grev Daha!

Brezilya'da Temer'e Bir Genel Grev Daha!


Brezilya’da dünyanın en düşük desteğine sahip iktidarına karşı ikinci karşı ikinci genel grev başladı. Brezilya’da büyük yolsuzluk skandallarıyla çalkalanan iktidara yönelik gerçekleşen genel grevde ülkede ulaşım başta olmak üzere geniş katılımlı bir grev gerçekleşti.Ülkenin irili ufaklı çok sayıda kentinde ana yollar kapatıldı. Metro ve otobüsler çalışmadı. Bankacılık ve eğitimde de grev hareketi etkili oldu.Sadece başkent Bresilia’da 100 bin kişi genel greve katıldı. São Paulo ve Rio de Janeiro’da hayat tamamen durdu. Sendikalar, greve katılanların tüm ülkede bir milyonu geçtiği  bildiriyor. Temer’in Brezilya tarihinde darbe sonrası dönemde ilk defa kent merkezlerinde büyüyen muhalefete karşı kullanmak üzere parlamentodan geçirdiği yasaya göre asker de eylemlere saldırıda kullanılmaya başlanmıştı. Dünkü genel grevde pek çok noktada  asker ve polisler eylemcilere sert şekilde saldırdı. 
Nisan ayında da genel grev ile sarsılan Brezilya’da son 20 yılın ilk genel grevi Temer’e karşı yapılmıştı. 28 Haziran’da ise milyonlarca emekçi Temer hükümetine karşı ikinci bütyük genel grevi başlattı. Parlamenter darbe ile iktidara gelen sağcı Temer hükümeti kesinti yasaları ile emekçilerin haklarını tırpanlamaya hazırlanırken emekçilerin genel grevleri aynı zamanda yoğun bir siyasi renge bürünüyor. Temer, ABD destekli süreçlerle sosyal demokratların hükümetten azledilmesinin akabinde iktidara gelmiş ve tarihin en büyük yolsuzluk davası ile yargılanmaya başlamıştı. Emekçilerin tüm bu süreçlerde aktif olduğu Brezilya’da anketlere göre Temer’i sadece toplumun %4’lük bir kesimi desteklemeye devam ediyor. %92’si ise ülkenin yanlış yönetildiğini savunuyor. Halkın %90’ı ise yolsuzluk davasında yargılanan Temer’in suçlu olduğunu düşünüyor. Aylardır devam eden istifa çağrılarına ve kitlesel eylemlere kulak tıkayan sağcı Temer’in koltuğunu emekçiler genel grevlerle sarsıyor.
Emekçilerin genel grev ile engellemeye çalıştığı yasada neler var?
Yasa, sosyal harcamalarda kesinti, emeklilik sistemindeki hakların budanması: en önemlisi de emeklilik yaşının erkekler için 65 kadınlar için 62’ye yükseltilmesi gibi ağır saldırılar içeriyor. Yasa gelecek hafta kongrede oylanacak.
İki yıl önce derin bir ekonomik bunalıma giren Brezilya’da ekonomik kriz siyasi krizi doğurdu. 
Brezilya’yı daha iyi anlamak için:

Brezilya’nın Büyük Siyasi Krizi:Neler Oluyor?

Rouseff Görevden Alındı- Tilbe Akan

CATEGORIES
TAGS
Share This