Yunanistan’da Tarihsel Dönemeç: Marksist Bakış Muhabirleri Yunanistan’dan Bildiriyor (Son Güncelleme: 28 Ocak)

19 Ocak, 2015

Dünya çapında gerek burjuva kanadın gerekse de sol-sosyalist kanadın gözleri komşu ülkeye çevrilmiş durumda. 18 Ocak’tan beri Marksist Bakış muhabirleri de Atina’da; seçimlere ve Yunanistan soluna dair izlenimlerini aktarıyor.


28 Ocak

Güncelleme: 10.15

Okde- Spartaküs’ten yoldaşlarla Türkiye ve Yunanistan’a dair görüş alışverişinde bulunduk.Seçimlerden sonraki programlarını açıklayarak antikapitalist bir cephe oluşturacaklarını söylediler. Antarsia içinden ve dışından militanları bu cephe etrafında toplamayı planlayan Okde Spartaküs Yunanistan devrimci tarihinde çok önemli bir yere sahip.


27 Ocak

Güncelleme 20.00

Yunanistan seçimlerinde devrimci örgütlerin oyları:
OKDE: 2100
EEK:2500
KKE/ML- ML/KKE: 8.000
Antarsia: 40.000
Syriza’nın sol kanadındaki DEA ise 2 milletvekili çıkardı. Atina’dan aday olan Maria Bolari’nin milletvekilliği hala kesinleşmiş değil zira Tsipras’ın Atina’dan milletvekili çıkma ihtimali yüksek(sadece parti başkanlarına ait olan bir ayrıcakla iki ayrı bölgeden aday oldu. Hangi bölgenin milletvekili olacağına kendisi karar verecek. Ancak Atina’dan bir sol muhalefet adayının çıkmasını istemeyip Atina’dan milletvekili olması muhtemel.)


26 Ocak

Güncelleme:17.00

Gün itibariyle Syriza, Bağımsız Yunanlılar ile toplam 162 milletvekili ile koalisyon hükümeti kurdu. Yunanistan tarihinde ilk kez Incile el basarak yemin etmeyi reddeden yeni başbakan Tsipras, törenden önce Nazi işgalinde katledilen devrimcilerin anıtı üzerine çelenk bıraktıktan sonra yemin törenini şerefi üzerine yemin ederek yerine getirdi.

Güncelleme: 9.00

Yunanistan’da Sandıklarım tamamı açılmasına rağmen şu ana kadar resmi olarak %90ı bildirildi. Şu anki sonuçlar şöyle; Syriza: %36,32 ile 149 milletvekili, Yeni Demokrasi: %27,86 ile 78 milletvekili, Altın Şafak %6,31 ile 17 milletvekili, Potami %6,03 ile 17 milletvekili, KKE ise %5,47 ile 15 milletvekili ile parlamentoda temsil edilecek gözüküyor. Bunların haricinde Pasok ve Yeni Demokrasi de 13er milletvekili ile mecliste olacak. Şu ana kadar açıklanan sonuçlar Syriza’nın tek başına hükümeti kurması ihtimalinin zayıf olduğunu gösteriyor. Bunun yanında KKE’nin bir önceki seçime kıyasla oylarındaki düşüşün tabanlarının Syriza’ya kaydığını, Altın Şafak’taki düşüşün ise Yunanistan sağının Syriza’ya karşı sandıkta ağırlıklı olarak Yeni Demokraside birleştiğini gösteriyor. Antarsya ise ciddi bir oy kaybıyla %0,6larda seyrediyor. Bu da seçimlerde Syriza’ya karşı takındıkları sekter tutumun aleyhlerine yansıdığı ve halihazırda barajı ancak zorlarken bu seçimde tamamen baraj altında kaldıklarını gösteriyor.

Güncelleme: 00.32 

Yunanistan’da henüz sonuçlar açıklanmadı ancak şu an Syriza’nın 150 milletvekiliyle parlamentoda olacağı gözüküyor. Eğer sonuç böyle olursa bir milletvekili eksikle tek başına iktidarı alamayacak. Sokaklarda ise seçim kutlamaları sürüyor. Tsipras meydanda kısa bir konuşma yaptı, son mitingde söylediklerinden çok farklı konuşmayan Tsipras, iktidarda verdiği sözleri tutacağını, halkın sözünün sermayenin üstünde olacağını söyledi. Ancak tek başına iktidar olsa dahi bu sözleri ne kadar tutacağı kesin olmayan Syriza’nın olası bir ittifak durumunda -ki en yakın ihtimal sağcı Bağımsız Yunanlıların iktidar ortağı olacağı yönünde- Yunanistan emekçilerinin sırtına yüklenmiş olan borçlar konusunda nasıl bir tutum alacağı henüz şüpheli.


25 Ocak

Güncelleme:23.40

Şu an Syriza’nın çadırının etrafında yaklaşık üç bin kişi kesin sonuçları bekliyor. Yeni Demokrasi lideri Samaras, yenilgiyi kabullenen bir açıklama yaptı, ekrandan takip eden insanlar tepki gösterdi, konuşma boyunca “hoşçakal Samaras hoşçakal Venizelos, şimdi sol parti zamanı!” sloganı attı. Kesin sonuçlar açıklanmasa da tüm bölgelerde Syriza’nın açık bir üstünlüğü var ancak tek başına hükümet kurup kuramayacağı kesin değil. Bunun yanında milyonlardan aldığı desteğe rağmen Syriza’nın hükümet kurulduktan sonra beklentileri ne derece karşılayabileceğini ise zaman gösterecek.

Güncelleme 21.00

Şu anda Yunanistan’da sandıkların %100’ü açılmış durumda. Resmi olmayan sonuçlara göre Syriza %36-38, Yeni Demokrasi %26-28, KKE %5-6, Altın Şafak ve POTEMİ %6-7 bandında gösteriyor. Bu ortalamaya göre Syriza’nın tek başına hükümet kurmak için mecliste ihtiyaç duyduğu asgari 151 sandalyeye sahip olacağını görülüyor.

Güncelleme: 19.30

Seçimler bu şekilde sonuçlanırsa mecliste KKE 16, Altın Şafak 22, Yeni Demokrasi ise 75 milletvekiliyle temsil edilecek. Antarsya ise baraj altında kalarak parlementoya giremeyecek.

Güncelleme 19.00

Şu ana kadar Yunanistan’da sandıkların %75’i açıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre Syriza şu anda %39, Yeni Demokrasi %27, Antarsya %1,6-1 arasında gösteriyor. KKE’nin oy oranı %6,4, faşist Altın Şafak’ın ise %8. Sayımlar bittiğinde oy oranı bu şekilde olursa Syriza 158 milletvekili ile tek başına hükümeti kurabilecek. Ancak tüm sandıklar açılacağı zaman sonuçların değişebileceği söyleniyor.

10.00

Sabahın erken saatlerinden itibaren Yunanistan daki tarihi seçimler başladı. Oy kullanma işlemi akşam yediye kadar sürecek. Gelişmeleri aktaracağız.

 


 

24 Ocak

 

Seçimlere yalnızca bir gün kaldı. Atina’nın en büyük meydanlarından biri olan Omonia meydanında seçim öncesi Syriza’nın son mitingi vardı. Tsipras’ın konuştuğu mitinge yaklaşık otuz bin kişi katıldı. Miting boyunca ağırlıklı sermaye karşıtı bir dil kullanan ve yüksek gelirlilerden %80’den fazla vergi alacaklarını söyleyen Tsipras’ın konuşmasından önemli noktalar şöyle:”Pazartesi gününden itibaren Troyka’yı, emekçi halkı soyanları cezalandıracağız.”,”Bizim tehlikeli olduğumuzu, Yunanistan’ı karıştıracağımızı söylüyorlar. Bu doğru. Ancak biz yoksul emekçi halkı değil, bizi sömüren ve bu ülkenin yalnızca yüzde birini oluşturanlar için bir tehlike oluşturuyoruz.” Sol bir söylem kullanan Tsipras bu söylemle Yunanistan emekçilerinin desteğini kazanmış gözüküyor. Ancak bu söylemlerin ne kadarını gerçekleştirebileceği ve Euro bölgesinden çıkmaksızın, Yunanistan emekçilerinin sırtındaki IMF borçlarının nasıl devre dışı kalacağını zaman gösterecek.

Bu arada Yeni Demokrasi’nin ayarlamasıyla aynı saatte Syntagma meydanında KKE’nin de bir mitingi vardı. Yunanistan anayasasına göre, ilk miting birinci partinin olması gerekirken Yeni Demokrasi Syriza mitingini zayıflatmak ve kitleyi bölmek için yasayı tanımayarak aynı gün aynı saate KKE’nin miting yapmasına izin verdi. Militan bir kitlesi olan KKE, Syriza’dan farklı olarak kitlesinin tamamını sokağa dökerek Syriza karşıtı söylemlerle mitingini tamamladı. Fotoğrafta KKE kortejinin bir kısmının miting alanına girmeden önceki yürüyüşü gözüküyor.

Syriza içinde bulunan Sol Platformun başını çeken gruplardan olan DEA, Syriza merkez komitesinde 6 üyesi bulunan şu anda parlementoda iki milletvekili olan ve seçimlerden sonra bu sayıyı beşe çıkartacak olan devrimci marksist bir örgüt. Göçmen sorunuyla da ilgilenen ve faşizm tehdidine karşı örgütlenen DEA, mitinge de kendi oluşturduğu Göçmenlerle Dayanışma Platformu’yla birlikte katıldı.Fotoğrafta ise Marksist Bakış muhabiri yoldaşımızın Fransız Ulusal Radyosuna verdiği, Syriza ve seçimler hakkındaki görüşlerimizi aktardığı röportajdan bir kare.

Güncelleme: 23.00

78 kuşağından türkiyeli bir Devrimci Marksist yoldaşlarımızı misafir ediyor.. 12 Eylül darbesinde yurt dışına sürgüne çıkıyor ve Yunanistan’a yerleşiyor. Bu süreçte ideolojik olarak da dönüşüm geçirerek Troçkizm’i benimsiyor. Halen OKDE-Spartaküs üyesi. Gezi İsyanı sırasında İstanbul’a yaptığı ziyaret sırasında SDH masasından aldığı bayrağımız o günden beri çalışma odasının baş köşesinde. Kendisiyle tanışmaktan gurur ve sevinç duyduk…


23 Ocak

Seçim havası Yunanistan’a giderek yayılırken solun yükselişi  neo nazi Altın Şafak saldırı düzenliyor. Faşistler dün gece Syriza’nın iki seçim bürolarına saldırdı. Ikisi de yanarak ağır zarar gördü.

Güncelleme:12.45

Bugünkü Antarsia’lı göçmenlerin basın açıklamasından kareler. Dün Altın Şafak üyeleri tarafından saldırıya uğrayan göçmenler saldırıyı kınayan bir basın açıklaması yaptı. Antarsia’nın Atina Belediye Başkan adayı da eylemdeydi.

Güncelleme:19.00

Bugün Syrıza’nın mitinginden önce Syriza’lı Petros Marcopulos’la Yunanistan’daki süreç üzerine konuştuk. Syrıza’nın tek başına iktidar olacağına inanan Marcopulos koalisyon yapmak zorunda kalırlarsa sol bir partiyi tercih edeceklerini ancak KKE ile aralarında anlaşmazlık olduğundan pek mümkün olmayacağını ve en kötü ihtimalle Bağımsız Yunanistanla koalisyon kurmak istediklerini belirtti. Yeni Demokrasinin faşist Altın Şafak örgütünün büyümesinde ön ayak olduğunu ve saldırılarına göz yumduğunu ifade etti. İktidara geldiklerinde polis teşkilatını tamamen değiştirmek istediklerini söyleyen Marcopulos olası bir Altın Şafak üyelerininde içinde olacağı bir darbe girişimine hazırlıkları olmadığı ve halkın Syrıza iktidara geldiğinde Syriza’nın radikalliğini koruması için mücadele etmesi gerektiğini söyledi.


21 Ocak

Alexis’in vurulduğu yerde Ali İsmail’e adalet için, Berkin, Ali İsmail Alexis ölümsüzdür demek için Yunanlı yoldaşlarla hazırladığımız döviz. Üçüncü fotoğraf da Yunanistanlı devrimcilerin Berkin için yaptığı bir duvar resmi. Devrim şehitleri ölümsüzdür! Katil AKP hesap verecek!


20 Ocak

Bugün DEA(Enternasyonalist İşçi Solu)daki yoldaşlarla bir görüşmede bulunduk. DEA’nın seçimlerdeki tutumunu,Türkiye ve Yunanistan’ın politik durumunu tartıştık. Reformist Syriza’nın içerisinde yer alan DEA’nın seçimlerden sonra mecliste beş milletvekili olacak. Ancak devrimci bir tutum alan DEA, hükümetin içinde yer almayacak. DEA, şu anda mecliste iki milletvekili, üç Belediyesi ve sendikalar içerisinde etkisi olan devrimci marksist bir örgütlenmeye sahip.Ikinci fotoğrafta Ekim devriminin doksanıncı yılında Syriza içinde DEA’nın örgütlediği bir organizasyonun afişi.

 


19 Ocak /  Güncelleme 21.00

Dianna Tiyatrosu’nda ANTARSYA’nın milletvekili adayının seçim konuşmasını izledik. Yaklaşık olarak 1000 kişinin katıldığı toplantıda “AB dışarı!” “Sol Geliyor” sloganları atıldı. Seçimlerden ilk parti olarak çıkmasına kesin gözüyle bakılan Syriza’ya seçimlerde destek vermeyeceğini açıklayan Antarsya, içinde Troçkist SEK grubunun da başını çektiği, gençlik içinde ve sokakta etkisi olan, militan bir duruş gösteren,Syriza’nın daha solunda bulunan bir çatı örgütlenmesi. Ancak seçimlerde Syriza’nın yükselişinin yanında sekter bir tutum alarak seçime kendi başına girecek olan Antarsya’nın %1in altında bir oy alacağı tahmin ediliyor. Daha önceki seçimlerde %2.5 civarında oy alan Antarsya’nın bu tutumu, oylarının büyük bir kısmının Syriza’ ya akmasına sebep oldu.

.

 

 

 

 


19 Ocak /14.30

Marksist Bakış muhabirleri olarak bugün Yunanistan devrimci geleneğinde önemli yeri bulunan, bir çok ayaklanmaya ev sahipliği yapmış olan ve hala devrimcilerin hegemonyasındaki Politeknik okulunu ziyaret ettik. Ikinci fotoğrafta Berkin Remy Michael ve Alexis’in isimleri olan bir pankart, okulun avlusunda asılı. Bunun dışında ilk fotoğrafta görüldüğü gibi Atina’nın bir çok yerinde otobüs duraklarında SYRIZA’nın seçim tanıtımı olan panolar var. Seçim sloganı ise ‘Hope is coming’ yani Umut Geliyor!

 

 

 

 

 


18 Ocak 

Muhabirlerimiz Yunanistan’a ulaştı. Atina da secim öncesi yoldaşlarda Exerhiondayız. Farklı zamanlarda kapitalist iktidarlarca katledilen Berkin ve Alexis’in resimleri sokaklarda. Kardeş halkların, ortak direnişlerin yoldaşları bugün duvarda yan yana.

Yarından itibaren ülkedeki seçim atmosferi ve gelişmeler okuyucalarımıza ulaştırılacak.

 


18 Ocak

Yunanistan’da bir dahaki pazar erken genel seçimler gerçekleşecek. Dünya çapında gerek burjuva kanadın gerekse de sol-sosyalist kanadın gözleri komşu ülkeye çevrilmiş durumda. Dünyanın birçok ülkesinden sosyalist örgütlerin temsilcileri ve Ken Loach gibi sosyalist entelektüeller bu süreçte Yunanistan’da olacaklar. SDH de hem oradaki devrimci Marksist örgütlerle görüş alışverişinde bulunmak, hem de bu tarihi anları Türkiye’deki emekçiler ve gençlerle paylaşmak için bugün itibariyle Atina’ya bir delegasyon gönderdi. Yoldaşlarımız aynı zamanda bolsevik.org muhabiri olarak Yunanistan’daki gelişmeleri ve kendi değerlendirmelerini bizlere aktaracaklar.

CATEGORIES
TAGS
Share This
NEWER POST