VİDEO – Kürsü Direnen İşçilerin: Flormar ve 3. Havalimanı İşçileri Boğaziçi Üniversitesi’ndeydi

VİDEO – Kürsü Direnen İşçilerin: Flormar ve 3. Havalimanı İşçileri Boğaziçi Üniversitesi’ndeydi

Boğaziçinde Üniversitesi’nde dün,6 aydır direnişte olan Flormar işçileri ve insanca çalışma koşulları için mücadele eden 3. Havalimanı işçileri Boğaziçi emekçileri ve öğrencileri ile birlikte bir panel gerçekleştirdi.
FLORMAR işçileri Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılmışlardı ve 6 aydır Gebze’deki fabrika önünde işe geri dönüş mücadelesi veriyorlar. 3. HAVALİMANI işçileri ise insanca çalışma koşulları isteyip #KöleDeğiliz dedikleri için tutuklanmıştı.
Flormar ve 3. Havalimanı işçileri baskılara karşı sürdürdükleri direnişlerini anlatmak , mücadelelerini duyurmak için, Boğaziçi Üniversitesi’ne misafir oldular. Eğitim-Sen, Boğaziçi Marksist Fikir Topluluğu ve SDG tarafından örgütlenen “Direnen İşçiler Boğaziçi’nde” paneline işçiler ve öğrencilerden yoğun bir katılım gerçekleşti.

Panelde ilk olarak söz alan Flormar işçileri Selman ve Merve nasıl sendikalı olduklarını ve işten atıldıktan sonra mücadeleyi nasıl örgütlediklerini anlattı. 3. Havalimanı işçileri adına konuşan Dev-Yapı İş sendikası temsilcisi Nihat Demir havalimanı inşaatında çalışma koşulları sorunlarının uzun yıllardır devam ettiğini ancak örgütlenmeye karşı patronların sayısız engel çıkarttıklarını söyleyerek, en son bir araya gelen işçilerin insanca çalışma koşulları için mücadeleye giriştiklerini anlattı. Disk Genel-İş temsilcisi Gökhan Keskin ise 3. Havalimanı’ndaki Dev Yapı-İş örgütlenmesine katkı sunduğunu ve örgütlenmenin hangi koşullarda gerçekleştiğini aktardı.
Panele dair görüşlerini aldığımız Boğaziçi Üniversitesi Marksist Fikir Topluluğu üyesi Denizhan Eren şunları söyledi: 
Flormar ve 3. Havalimanı işçilerinin mücadeleleri, bizim de mücadelemizdir. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki emekçilerin ve öğrencileri geleceği, dışardaki Flormar, 3. Havalimanı ve direnen diğer tüm emekçilerle ortaktır, çıkarları aynıdır. Yaşasın öğrenci, emekçi dayanışması!
Panelin canlı yayın kaydı:
TAGS
Share This