Akademiye Gezi Operasyonu!

Akademiye Gezi Operasyonu!

İstanbul Emniyeti’nin düzenlediği operasyonla bugün sabaha karşı Boğaziçi ve Bilgi Üniversitesi’nden akademisyenler ve Anadolu Kültür A.Ş. yöneticileri gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yiğit Ekmekçi, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakan Altınay, Genel Koordinatör Asena Günal, sinema yapımcısı Çiğdem Mater ve Meltem Aslan yer alıyor. Soruşturmada 20 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtiliyor.

Gözaltıların nedeni iktidarın üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen Gezi Direnişi’ne öfkesini geçmediğini gösteriyor. İstanbul Emniyeti’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

* Açık Toplum Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Kültür A.Ş. isimli şirketin sahibi Mehmet Osman Kavala isimli şahsın 27.05.2013 tarihinde başlayan Gezi Parkı Olaylarını Türkiye geneline yaymak ve yurt genelinde kaos ve kargaşa ortamı meydana getirmek ve bu şekilde Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeyi amaçladığı, Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür A.Ş. isimli vakıf ve şirketi kullanarak olayları finanse ve organize ettiği tespit edilmiştir.

* Mehmet Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içerisinde şüphelilerin;

–  Gezi Parkı olaylarını derinleştirmek ve yaygınlaştırmak için Anadolu Kültür AŞ’ye ait DEPO isimli yerde toplantılar düzenledikleri,

– Sivil İtaatsizlik ve Şiddetsiz Eylem başlıkları altında Gezi Parkı olaylarının devamlılığını sağlamak için yurt dışından aktivizm eğiticileri,
kolaylaştırıcılar ve profesyonel eylemciler getirttikleri (Duran Adam, Piyano Çalan Adam, Kırmızılı Kadın vs.),

– Yeni medya oluşturma faaliyetleri içerisine girerek Gezi Parkı sürecinin devamı ve yaşanması muhtemel Gezi benzeri olayların kendi medyaları üzerinden gündem oluşturulmasının amaçladıkları,
– Mehmet Osman Kavala’nın Avrupa’da birçok kurum ve şahısla görüşme yaparak, Gezi Parkı olaylarında gündeme gelen biber gazının Türkiye’ye ithalinin durdurularak, yasaklanması için çalışmalar yaptıkları tespit edilmiştir. 

Açıklamada çarpıcı olan Gezi Direnişi’nde kendiliğinden bir şekilde gelişen Duran Adam eyleminin ve polisin orantısız saldırganlığına maruz kalırken simgeleşen Kırmızılı Kadın figürünün dışardan getirildiklerinin belirtilmesi. İktidar bugüne kadar Gezi Direnişi ile ilgili birçok yalan ortaya attı. Örneğin, Kabataş’ta başörtülü bir kadına saldırı düzenlendiği yalanı Erdoğan tarafından üzerinden sayısız Cuma geçmesine rağmen hala açıklanamadı.

Üzerinden yıllar geçmesine rağmen Gezi Direnişi iktidarın siyasi davalarının bir bahanesi olarak kullanılacak gibi görünüyor. Birkaç yıldır yargı organları aracılığıyla iktidar, herhangi bir delile dayanmaksızın, düzmece davalarla Rahip Brunson, Osman Kavala, Deniz Yücel gibi sembolik isimlere karşı rehine siyaseti uyguluyor ve bunları uluslararası ilişkilerde birer şantaj aracı olarak kullanılıyor. Rahip Brunson ve Deniz Yücel ABD ve Almanya ile yürütülen pazarlıklar sonrası serbest bırakılmıştı.

Bugünse bir yandan geçmişin intikamı alınmaya çalışılıyor. Bilindiği üzere Betül Tanbay Gezi Direnişi sırasında Erdoğan ile görüşen heyetin içerisindeydi. Öbür taraftan akademide iktidara karşı var olan muhalefet baskı altına alınmaya çalışılıyor. AKP iktidarının tutuklama saldırılarına karşı akademisyenlerin yanındayız!

CATEGORIES
TAGS
Share This