Kadına Şiddet Her Yerde!

Kadına Şiddet Her Yerde!

Image result for sıla şiddet

Şarkıcı Sıla Gençoğlu’nun sevgilisi Ahmet Kural’dan şiddet gördüğünü açıklaması üzerine kadına şiddet konusu tekrar ülke gündemine oturdu. Türkiye’de her yıl yüzlerce kadın erkekler tarafından katledilirken, sayısız kadın yine şiddete maruz kalıyor. Ülkede taciz ve tecavüz haberlerinden geçilmiyor. Elbette basına yansıyanlar veya kamuoyuna mal olanlar bu tablonun çok küçük bir kısmı… Kadınların büyük çoğunluğu evde, işte, otobüste, sokakta kısacası hayatın hemen her alanında eşitsizliklerden, ayrımcılıktan, cinsiyetçilikten, tacizlerden ve şiddetten kaçamıyor.

Kadınlar çoğu zaman toplumsal baskıdan ötürü karşılaştıkları bu tarz olaylar karşısında sessiz kalmaktadır. Özellikle yoksul emekçi sınıflara doğru gidildikçe bu durum daha da artmaktadır. Sadece erkek şiddeti değil… Yaşam koşulları, toplumsal yargılar ve sınıfsal köken kadına şiddetin yanında ekstra yükler getirmekte ve hayatı daha da çekilmez kılmaktadır.

Sıla Gençoğlu konusuna dönecek olursak… Bir kadının yaşadığı şiddet hangi sınıfsal konumda yer alırsa alsın karşı çıkılması gereken bir konudur. AKP iktidarı Arda Turan, Ahmet Kural, Nihat Doğan, Ali Şan gibi kadına yönelik şiddetle, tacizle adı anılmış birçok isme kucak açtı, korudu, kolladı ve her geçen gün özellikle “ünlüler dünyası”nda benzeri skandallar patlak veriyor. Bir kadını taciz eden, magandalığına hastane basıp silah sıkarak devam eden Arda Turan gibilerin, kadına şiddet konusunda sicili kabarık Ahmet Kuralların, Nihat Doğanların, eşine ayağını yıkattığını övünerek açıklayan Ali Şanların var olduğu bir toplumda hiçbir kadın güvende değildir. Bugün Sıla’nın karşılaştığı, yarın bir başka kadının karşılaşmasının çok muhtemel olduğu saldırılar karşısında kadınların en ufak bir hak arama mücadelesi bile desteklenmelidir.

Fakat bu mücadele kadına hayatın her alanında ikinci sınıf rol biçen, ezilmesine ve sömürülmesine çanak tutan kapitalizme karşı mücadeleye evriltilemediği müddetçe kadınların tarih sahnesindeki uzun yenilgisi sonsuz bir geleceğe taşınacaktır.

Bu yüzden tüm kadınları EŞİTLİK için mücadeleye çağırıyoruz!

CATEGORIES
Share This