SEP’ten Salgın Karşısında Emekçilerin Taleplerini Yükseltme Çağrısı!

SEP’ten Salgın Karşısında Emekçilerin Taleplerini Yükseltme Çağrısı!

Covid-19 salgını Türkiye’de etkisini artırıyor. Dün itibariyle resmi olarak açıklanan vaka sayısı 98’e yükselirken, ilk ölüm gerçekleşti.

Salgın nedeniyle sokaklardaki insan yoğunluğunda belirgin bir düşüş yaşanmaya başlanırken, bu durumun ekonomik etkileri de kendisini hissettirmeye başlandı. Özellikle hizmet sektöründe kapanan işyerleri nedeniyle bu sektörde güvencesiz bir şekilde çalışan emekçilerin büyük çoğunluğu ücretsiz olarak izne gönderildi. İlerleyen dönemde, olası bir sokağa çıkma yasağı ve bu durumun uzaması halinde işsizlikte belirgin bir artışa yol açacağı şimdiden öngörülebilir. Nitekim sağlık bakanı tarafından dün yapılan açıklamada vatandaştan 1,5-2 ay “dişini sıkması” talep edildi.

İşler rayında giderken karına kar katmaktan başka bir amacı olmayan patronlardan elbette böylesi kriz döneminde işçilere ve emekçilere fayda sağlamasını beklemiyoruz. Salgına ve göstermelik önlem açıklamalarına rağmen pek çok işyerinde kalabalık ortamda emekçiler çalışmaya devam etmek zorunda kalıyor. Evlerine gönderilen veya işten çıkarılanlar ise şimdiden ekonomik olarak nasıl ayakta kalacağını düşünüyor. Banka borçları, ev kirası, faturalar, gündelik ihtiyaçlar… Bütün bunlar hesaba katıldığında tablo karanlık.

İktidardan ise bu konuda ne yapılacağına dair tek bir ses yok! Yıllardır vergilerden işsizlik fonu için pay kesilirken, emekçilerden ağır vergiler alınırken kendilerine saray yaptıranların, yandaş müteahhitleri fonlayanların, vergilerini affedenlerin emekçi halk ihtiyaç duyduğunda ortadan kaybolması tesadüf değil. Nitekim yıllardır yarattıkları iktisadi talanın faturasıyla bugün karşı karşıyayız.

Bu zorlu süreçten ancak hakkımız olanı yüksek sesle isteyerek, taleplerimizi tüm zorluklara inat dile getirmekten vazgeçmeyerek ve dayanışma ağlarını büyüterek çıkabiliriz. SEP tüm emekçileri aşağıda belirtilen talepler etrafında mücadele etmeye çağırmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CATEGORIES
Share This