DİP’in Uluslararası Konferansı ve Bazı Sorular

DİP’in Uluslararası Konferansı ve Bazı Sorular

Darya Mitina (sağdan ikinci), Vladimir Putin ile birlikte

DİP, CRFI’nın diğer seksiyonları olan Arjantinli PO ve Yunanistanlı EEK ile beraber 3.Enternasyonal’in kuruluşu ile ilgili olarak Pazar günü bir uluslararası konferans gerçekleştirecek. Konferanstaki konuşmacılardan birisi olan Darya Mitina özellikle dikkat çekici. Darya Mitina Rusya’daki Birleşik Komünist Parti’nin (OKP) liderlerinden. Bu parti koyu Stalinist ve Rus milliyetçisi çizgisiyle öne çıkıyor. Öyle ki Mitina ve partisi Putinci devlet aygıtının yayılmacı siyasetini desteklemekte. Mitina’yı kah Putin ile yan yana, kah Rus devletinin diplomatik görüşmelerinde, kah Perinçekgillerin hayranı olduğu Putin’in Ortadoğu temsilcisi Mikhael Bogdanov ile görmek mümkün. Kendi deyişiyle büyük bir Stalin hayranı olan Mitina, Donbas bölgesindeki Rus milliyetçi milislere destek veriyor, Yahudi karşıtları ile birlikte davranıyor, Avrupalı aşırı sağcılarla uluslararası toplantılarda biraraya gelip onlara övgüler düzüyor…

Mitina Donetsk’te Rusya yanlısı milislerle

Rusya’daki Stalinist kalıntılar, her yerde olduğundan daha kirli. Uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Putin’e sadıklar, milliyetçiler, göçmen karşıtları ve yolsuzluğa batmış burjuva politikacılar ile kol kolalar.

Durum buyken DİP ve CRFI liderleri böyle gerici bir politikacıyı neden Arjantin, Yunanistan ve Türkiye’de dolaştırıp durur? Evet, DİP ve CRFI Mitina’yı el üstünde tutup O’nun konferanslardaki varlığını büyük bir gelişme olarak sunuyor. Ama Mitina klasik bir Stalinci bile değil. Rusya işçi sınıfı ve ezilenlerinin kanını emen Putinci mafyatik devlet aygıtına entegre şovenist bir burjuva politikacıdan bahsediyoruz.

3. ve 4. Enternasyonal ile ilgili olarak “yoldaş” Mitina ile hangi zeminde ortaklaşılabilir ki? DİP ve CRFI çok büyük bir hata yapıyor. Şayet böyle bir uluslararası “yoldaşlık” mümkünse CRFI ya da 4.Enternasyonal’e ya da birikimlerine ne gerek var? O zaman bu uluslararası “yoldaşlığa” ulusal zeminde de geçmek gerekmez mi? Doğrusu Mitina kadar kötüsünü Türkiye’deki Stalinistler arasından bulmak zor, haklarını yememek lazım. Burjuva devlet aygıtı ile o kadar içiçe geçmek herkesin harcı değil. Perinçekgiller ne iş tutuyorsa Mitina da o işle meşguldür.

CATEGORIES
Share This