SEP 1 Mayıs’a Çağırıyor!

SEP 1 Mayıs’a Çağırıyor!

Yerel seçimlerde, emek ve özgürlük düşmanı AKP başta büyükşehirler olmak üzere pek çok yenilgi yaşadı. AKP’nin yenilgisinin sebebi açık: halk, ekonomik krizi emekçilere fatura etmeye çalışan ve ülkeyi kutuplaştırma siyasetiyle bunaltan AKP’ye “dur!” dedi. Şimdi, seçimler bitti ancak AKP ve Erdoğan’ın iktidarı ile ekonomik kriz devam ediyor. Seçimlerden hemen sonra Hazine ve Maliye Bakanı damat Berat Albayrak tarafından açıklanan sözde ekonomide reform paketinden emekçilere yönelik ciddi saldırı planları çıktı: kıdem tazminatımıza göz diktiler, ömür boyu zorunlu BES kesintisini dayatmayı hedefliyorlar, zenginlerden vergi almayıp devletin bütün vergi yükünü emekçi halkın sırtına yüklemeyi düşünüyoruz diyorlar… Öte yandan seçimlerde kaybeden AKP ve MHP iktidar bloğu, krize karşı emekçilerin ses çıkarmasını engellemeyi de amaçlayarak toplumdaki kutuplaşmayı körüklemeye devam ediyor. Seçim sonuçlarını açıklamak için bile milyonlarca insanı günlerce beklettiler. Şimdi ise emekçi halkın talepleri konuşulmasın diye kırk takla atıyorlar.

Bizim ise bu tabloda, ihtiyacımız olan şey bir emekçi baharıdır.

Kriz derinleşirken, milyonlarca emekçinin talepleri ülke gündeminde sahipsiz kalıyor, meclis partileri, emekçilerin taleplerini görmezden geliyor. Oysa bugün milyonlarca insan %50’lere varan gıda enflasyonu ve %15’lere ulaşan işsizlik karşısında geçim ve gelecek derdiyle meşgul.

Arkadaşlar! Dostlar! Yoldaşlar!

Madem öyle, kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz! Bunun için 1 Mayıs’ta emekçiler olarak masaya yumruğumuzu vurma zamanıdır!

***

Emekçi halkın bağrından çıkan partisi SEP, 1 Mayıs’ta şu talepler etrafında kenetlenmeye çağırıyor:

EKONOMİK KRİZİN FATURASINI EMEKÇİ HALK DEĞİL, KRİZİ YARATAN PATRONLAR VE KRİZİ DERİNLEŞTİREN AKP İKTİDARI ÖDESİN!

KIDEM TAZMİNATIMIZA DOKUNMA!

İktidara geldiğinden bu yana AKP’nin gözü kıdem tazminatımızda. Bir nevi iş güvencemiz olan ve işten atıldığımızda yasal olarak hak kazandığımız kıdem tazminatını fona devrederek gasp etmeye ve fonda biriken paraları patronların hizmetine sokmaya hazırlananlara sessiz kalmayacağız. Kıdem tazminatımızı sonuna kadar savunacağız!

ZAM YAĞMURUNA, YOKSULLUĞA SON!

Elektrik, doğalgaz, su, ulaşım gibi kamusal hizmetlere zam yapılmasın. Enflasyonun yıkıcı etkilerine karşı başta asgari ücret olmak üzere ücretlerimize her ay enflasyon oranında zam yapılsın. Patronların kriz bahanesiyle bizim yoksulluğumuz pahasına sermayelerini büyütmelerine göz yummayacağız!

İŞTEN ATILMAYA VE SEFALETE SON!

Kriz bahanesiyle işten çıkartmalar yasaklansın. Bu yasağa uymayan patronlar hakkında ağır yasal yaptırımlar uygulansın. Kârlarını büyütürken bizimle paylaşmayanlar, şimdi çıkıp da kriz nedeniyle bizi açlığa mahkûm edemez! Toplumsal zenginlikleri üreten bizler, bunu paylaşırken eşitsizliğin hat safhaya çıkmasına karşı direneceğiz! DİPLOMALI İŞSİZLİĞE VE GELECEKSİZLİĞE HAYIR! Genç işsizlik rakamları %25’e ulaştı! Yıllarca okusak bile iş bulmak giderek imkânsızlaşıyor. Dört gençten biri işsiz ve iş bulabilenler ağır sömürü koşullarında, baskı ve stres ortamında çalışmaya mahkûm ediliyor. Kendi kâr ve rant düzenleri için bizim geleceğimizle yapboz gibi oynayabileceklerini sanıyorlar. Ama yanılıyorlar! Buna izin vermeyeceğiz!

KADIN CİNAYETLERİNE ARTIK YETER!

Sömürüyü ve baskıyı iki kat yaşayan kadınlar, iktidarın kadın düşmanı politikaları nedeniyle canlarından oluyor. Cinsel saldırılar, kadın cinayetleri, çocuk istismarları… Bu çürümüş düzeni kabul etmiyoruz ve bu bataklığı kurutana kadar mücadele edeceğiz!

ZORBALIK VE SÖMÜRÜYE KARŞI SOSYALİZM!

Bu ülkenin en az %95’ini oluşturan emekçileri ve esnafı, köylüyü sömürerek servetlerini katlayanların düzenine yeter! Bir avuç asalağın çıkarına çalışan bir devlet sistemine artık karnımız tok! Çürümüş düzenlerini korumak için halka zulmedenlere baş eğmeyeceğiz! 1 Mayıs’ta bir emekçi baharı yaratmak için Sosyalist Emekçiler Partisi bu taleplerle alanlarda olacak. Unutmayalım, bunlar yaşamsal taleplerimiz. Emekçiler, işçi sınıfı bir bütün olarak bu talepler etrafında kenetlenmek zorundayız. Arkadaşlar! Dostlar! Yoldaşlar! Hepinizi 1 Mayıs’ta taleplerimizle alanlarda buluşmaya çağırıyoruz! Coşkumuzla, kararlılığımızla, öfkemizle ve gücümüzle 1 Mayıs alanlarda SEP saflarında omuz omuza yer alalım! Kışı bahara çevirecek olan emekçi sınıfın topyekûn mücadelesidir.

HAYDİ 1 MAYIS’A!

CATEGORIES
Share This