RTE’nin Blöfü Tutacak mı? – V.U.Arslan

RTE’nin Blöfü Tutacak mı? – V.U.Arslan

RTE: “Rejim Şubat sonuna kadar gözlem noktalarımızın gerisine çekilmezse Türkiye bu işi bizzat yapacak” dedikten sonra “derin ilişkilere sahip olduğumuz Rusya’dan tek beklentimiz Suriye’deki hassasiyetlerimizi anlamasıdır” demiş.

Anlaşıldı ki RTE, ABD’ye karşı izlediği taktiği Rusya’ya karşı da izlemek niyetinde. Hatırlanacağı gibi RTE, yaz ayları boyunca Suriye sınırına yığınak yapmış ve YPG bölgelerine ne pahasına olursa olsun gireceğiz imajını verebilmişti. Neticede baskı altında kalan Trump YPG’yi yüzüstü bırakmıştı. ÖSO ile TSK’nın ilerlemesi ancak Rusya’nın frenlemesi ile durmuştu.

Şimdi aynı şekilde RTE, Putin’e karşı gözünü karartmış pozlarına bürünüyor. Şubat sonuna kadar süre verilmiş. Suriye Ordusu’ndan Hama’nın hemen kuzeyine kadar geri çekilmesi isteniyor. Esad öyle veya böyle RTE’nin ültümatomunu kabul ederse her anlamda intihar etmiş olacak. Putin RTE’ye eyvallah der mi, gözünü karartma pozları tutar mı? Putin Suriye Ordusu’na geri çekil der mi? Yoksa ara bir formül bulunup Suriye Ordusu’nun mevcut ilerlemesinin durdurulması ile mi iş çözülür? Yoksa Trump’ta tutan bu taktiğin Putin’e sökmeyeceğini anlayan RTE tonunu düşürür mü? Şubat’ın sonuna kadar daha 3 hafta var. Bu süre boyunca Suriye Ordusu durur mu, operasyonlara devam eder mi? Rus Hava Kuvvetleri Suriye Ordusu’na eşlik etmeye devam ederse bu, RTE’ye çok güçlü bir cevap olacaktır. Bu saatten sonra RTE’nin tehditlerinin fazla bir gerçekliği kalmaz. Havadan ve karadan kim olursa olsun gerekeni yapacağız lafı komediden öteye gidemez. Açıkçası herşey yine Putin’in alacağı karara bağlı. Şunu unutmayalım İdlip’in asıl hakimi olan El Nusra (HTŞ), Türkistan İslam Partisi (TİP) gibi oluşumlar Rusya’nın can düşmanıdır. Putin bunlara uzun vadede bir butik İslam devleti armağan etmeyi göze alamaz. Trump’tan farklı olarak Putin bu bölgeye çok daha bağlıdır. Bakıp göreceğiz. Ama kesin olan şu ki AKP tüm gücüyle cihatçıları kurtarmak için çabalıyor. Çoklarının iddia ettiği RTE-Putin danışıklı dövüşünün pek bir karşılığı yok.

Share This