ODTÜ’de 40 Dönüm Ormanlık Arazi 49 Yıllığına KYK’ya Devredildi!

ODTÜ’de 40 Dönüm Ormanlık Arazi 49 Yıllığına KYK’ya Devredildi!

ODTÜ’de yeni öğretim dönemine yaklaşılırken gündeme oturan mesele ODTÜ arazisine yapılacak KYK Yurdu projesi oldu. Üniversitenin fiziki imkanları gözetilmeden yapılan kontenjan artırımları ODTÜ’de de nispeten bir barınma sorununa yol açmıştı. Fakat ODTÜ arazisine yapılması düşünülen yurt projesinin Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) ile ODTÜ arasında imzalanan 49 yıllık bir protokolle gerçekleşecek olması birçok kurum ve bileşenin tepkisiyle karşılaştı.

Yapılması planlanan yurdun 49 yıllık haklarının KYK’ya verilmesi ve yapılan protokolün uzun bir süre kamuoyundan saklanması peşinde birçok soruyu akıllara getirdi.

Yaklaşık 40 dönümlük ormanlık araziye yapılması planlanan 2500 kişi kapasiteli olması düşünülen projenin protokolde yer alan maddelerinden bazıları özellikle önem arz ediyor.

Protokolde yer alan

        5. Madde’de belirtildiği üzere ODTÜ içerisinde bütün işletim haklarının KYK’ya verildiği bir yurt yapılacağı açıkça belirtiliyor. Bu da ODTÜ’nün özerk olması gereken yapısına yapılacak bir müdahale olarak yorumlanıyor.

        6. Maddede ise ‘öğrencilerin yerleştirilmesi ve barındırma işlemi KYK’nın değerlendirme kriterlerine uygun olacak’ ibaresi yer alıyor. ‘Değerlendirme kriterlerinin’ içeriğinin açık olmadığı maddede yurda alınacak öğrencilerin kimler olacağı ve nasıl seçim yapılacağıyla ilgili endişeleri akıllara getiriyor.

 14 Eylül Cuma Günü Mimarlar Odası’nın çağrısıyla gerçekleşen basın toplantısında çeşitli bileşenlerin katılımıyla proje detayları ve yapılan protokol basın emekçileriyle paylaşıldı.

Basın Toplantısında konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan;

“Birçok kurumun ODTÜ’den arazi istediğini biz duyuyoruz ve biliyoruz. Bunların başında Merkez Bankası geliyor. Birçok kurum da sıraya girmiş durumda. Yani ODTÜ arazisi parsel parsel tahsis yapılabilecek bir bölüşüm sürecinin parçası gibi görülüyor. Rektör bunu uzunca bir süre açıklamadı. Muhtemelen ODTÜ bileşenleri ve ODTÜ mezunları da bu protokolü bu bizim aracılığımızla öğrenmiş olacak. Bir kere ODTÜ rektörünün başka nerelerle protokol imzaladığını bilmiyoruz… Varsa bu protokollerin açıklanmasını istiyoruz” diye konuştu.

 Basın toplantısında yapılan  KYK Yurdu Projesi’nin takipçisi olunacağı vurgulandı.

ODTÜ Yönetimi ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) arasında yapılan protokolün metni

CATEGORIES
TAGS
Share This