3. Havalimanı İnşaatında Köleliğe İsyan

3. Havalimanı İnşaatında Köleliğe İsyan

3. Havalimanı inşaatında işçiler bir kez daha isyan bayrağını açtı. On binlerce işçinin çalıştığı 3. Havalimanı projesinde, 29 Ekim’de yapılası planlanan açılış için işçiler kölelik koşullarında çalıştırılmaya isyan etti. Dün öğlen saatlerinde yağmur altında uzun süre servis beklemek zorunda kalan ve üç gün önce yaşandığı ortaya çıkan iş cinayetinin ardından işçiler kitlesel olarak iş bıraktı.İşçilerin dün başlattığı iş bırakma eylemi gece saatlerinde polis ve jandarma baskınıyla bastırılmak istendi. Baskında aralarında çok sayıda öncü işçi ve sendika yöneticisinin de olduğu 400’e yakın kişi gözaltına alındı. 

45 bin işçinin çalıştığı kampuste işçiler daha önce Ocak ayında da isyan etmişlerdi. Tahtakurusu dolu ve aşırı kalabalık yatakhaneler ve tuvaletlerin temizliği konusunda eyleme geçmiş ve şirket tarafından taleplerin kabul edildiği söylenmişti. Ocak ayından bu yana işçilerin hiçbir talebi aslında yerine getirilmedi. Dahası, 29 Ekim’de Erdoğan’ın gösterişi için  yetiştirilmeye çalışılması koşulları daha da ağırlaştırdı. Bardağı taşıran son damla ise işçi mezarlığına dönen şantiyede 3 gün önce yaşanan yeni bir iş cinayeti oldu. 

İşçiler Ayakta

GA yönetimi ile Kaymakamlık ve jandarma yetkilileri, işçilere biber gazı ve TOMA’larla saldırarak geri adım attıramayacaklarını anlayınca görüşme talep etti. Bunun üzerine İGA İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu ve Kaymakam ile işçilerden ve İnşaat-İş Sendikası temsilcilerinden oluşan bir heyet arasında görüşme gerçekleştirildi. İşçiler ve sendika, yönetime 15 maddeden oluşan bir talep listesi sundu. Bu taleplerden bazıları şunlar:

  • Eylem nedeniyle tek bir işçinin bile işten atılmaması, habersiz şekilde atılanların işe iadesi
  • Servis sorununun çözülmesi,
  • Yatakhane, lavabo ve banyo temizliklerinin düzenli yapılması, tahtakurusu sorununun çözülmesi
  • Revir personelinin işçileri aşağılayıcı davranışlarda bulunmaması, işçilerin tedavisi için gerekli sağlık malzemelerinin temin edilmesi,
  • Maaşların tamamının hesaba yatırılması, elden ödeme yapılmaması,
  • Geçmişe dönük ödenmeyen ücretlerin ödenmesi, 6 aydır maaşları yatırılmayan işçilere ödemelerin yapılması, bayram ikramiyesi verilmesi
  • İşçi ve formenlerin aynı yemekhanede yemek yemesi,
  • Sorunlara sebep olan İGA yetkililerinin görevden alınması,
  • İş cinayetlerine karşı önlem alınması.

İş cinayeti bardağı taşırdı

İş cinayetleri ve kötü çalışma koşullarıyla daha önce de pek çok kez kamuoyunun gündemine gelen şantiyede önceki gece meydana gelen servis kazası, bardağı taşıran son damla oldu. Servis kazasında 20’ye yakın işçinin yaralandığı, hayatını kaybeden işçilerin de olduğu bu kazanın ardından şantiyenin Akpınar kampında kalan işçiler, dün sabah servislerin çıkışına izin vermedi. Kampın giriş ve çıkışlarını kapatan işçiler, çöp konteynerlerini ateşe verdi, “Yönetim istifa” sloganlarıyla İGA yönetim binalarının olduğu plazalar bölgesine doğru yürüyüşe geçti. Eylemin büyümesi üzerine yetkililer tarafından “Eylem yapanlara cezai işlem uygulanacak” şeklinde anons yapıldı. İşçiler bu tehdide, hoparlörün kablosunu keserek yanıt verdi.

İşçilere Gece Baskını

On binlerce işçinin ayaklanması üzerine öncü işçiler başta olmak üzere işçilere yönelik gözaltı operasyonu yapmak üzere akşam saatleri itibariyle şantiyeye jandarma yığınağı yapıldı. Jandarma ekipleri saat 03.00 sularında koğuşlara baskın düzenledi ve yüzlerce işçiyi gözaltına aldı.Erdoğan rejiminin gösteriş projelerinin başında gelen 3. Havalimanı projesinde isyan eden işçiler, AKP iktidarının tüm işçi düşmanlığı ile karşı karşıya. Patronların bir telefonuyla gece baskını yapan jandarma, AKP’nin bu ülkeye dayattığı zorbalığı gizlemek için işçileri susturmak istiyor. AKP’den bu ihaleyi alan şirket kar garantisi ile ihaleyi kazanmıştı. 

 

TAGS
Share This