ODTÜ MFT: "ODTÜ’yü, Renkleri ve Üniversiteyi Susturamayacaksınız!"

ODTÜ MFT: "ODTÜ’yü, Renkleri ve Üniversiteyi Susturamayacaksınız!"

ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne  yönelik polis saldırısına dair ODTÜ MFT  bir açıklama yayınladı. Açıklamanın tamamı:

ODTÜ’yü, Renkleri ve Üniversiteyi Susturamayacaksınız!

Bugün ODTÜ’de bir kez daha rejimin sopası sallanmıştır. Hiçbir sese tahammülü olmayan iktidarın nefreti, LGBTİ mücadelesinin geleneksel Onur Yürüyüşü’ne ve ODTÜ kampüsüne sert bir saldırı gerçekleştirmiştir. İktidarın, polis ve ODTÜ yönetiminin açık işbirliği ile gerçekleştirdiği saldırı 20’nin üzerinde arkadaşımızın ve 1 akademisyenin gözaltında alınması, öğrencilerini ve üniversitesini savunan akademisyenlerin tartaklanması noktasına varmıştır.

Öğrencilerin toplanmasına bile müsaade etmeden plastik mermi, biber gazı ve copla; kantinler, bölümler ve hatta kütüphane içinde devam eden saldırılara rağmen her yerden yükselen ses AKP’nin polisine, ODTÜ geleneğinin kolay lokma olmadığını bir kez daha göstermiştir.

Bugün kampüste yaşanan polis terörü ve bu saldırılara çanak tutan rektörlük, ODTÜ tarihinde kara bir leke olmuştur. Yaralanan ve gözaltına alınan arkadaşlarımızın sorumluluğu ODTÜ yönetimine aittir. Bu utanmazlık ittifakına rağmen bir araya gelen, sesini yükselten ODTÜ öğrencilerinin mücadele geleneği bugünün sorumlularından da elbet hesap soracaktır.

ODTÜ mücadelesi, birlikte ve örgütlü hareket etmesi neticesinde bir gelenek olmuştur. AKP diktasının sopasına karşı birlikte hareket etmenin; kazanılmış mücadele alanlarımızı korumak, özgürlüğümüzü, sesimizi ve renklerimizi var etmek için ne kadar önemli olduğu bugün bir kez daha gördük. Bu, ODTÜ bileşenlerinin sadece bu kampüse değil tüm toplumsal muhalefete yönelik de bir sorumluluğudur. Bu sorumluluk bilinciyle,  bugün kampüsümüzde yaşananlardan ortak mücadele ve AKP diktasına karşı birlikte durmak zorunluluğuna dair dersler çıkarmak zorundayız.

MFT, ortak mücadele kültürünün var olması için elinden geleni yapmıştır ve yapacaktır. AKP diktasına, yasaklara, polis rejime karşı ancak en güçlü halimizle; yani birlikte verdiğimiz mücadele ile karşı durabiliriz. Bugün kampüste zafer kazandığını sananlar, ODTÜ geleneğinin direnci ile bizi karşılarında bulmaya devam edeceklerdir.

Gözaltılar derhal serbest bırakılsın!

Verşan Kök istifa!

AKP elini üniversiteden çek!

CATEGORIES
Share This