TÜPRAŞ İşçileri Mücadeleyi Büyütüyor: Binlerce İşçiden Fabrikaya Kapanma Kararı!

TÜPRAŞ İşçileri Mücadeleyi Büyütüyor: Binlerce İşçiden Fabrikaya Kapanma Kararı!

TÜPRAŞ’ta Koç grubu ile işçiler arasında Ocak ayında başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması ile işçiler mücadeleyi büyütme kararı aldılar. TÜPRAŞ’ın İzmit, İzmir, Batman ve Kırıkkale rafinerilerinde çalışan işçiler toplu sözleşmede anlaşma sağlanıncaya kadar işyerlerine kapanma kararı aldılar. Gündüz vardiyasında çalışan işçilere akşam vardiyasında çalışan işçilerin de katılmasıyla eyleme katılanların sayısı 4.000’e ulaşacak. İşçiler üretime büyük oranda ara verecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Petrol İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman, “Biz insanca koşullarda yaşayacağımız bir ücret talep ediyoruz. Hak ettiğimiz sözleşmeyi imzalayana kadar kendi işyerlerimize kapanacak ve işyerlerimizde misafir olacağız. Üretim sadece ‘zorunlu’ olan bölümlerde yapılacak” dedi. TÜPRAŞ yasal olarak grev yapılamayacak işyerleri arasında yer alıyor.

Petrol-İş Sendikası işçilerin maaşlarına % 50 zam yapılmasını talep ediyor.

Ülke derin bir ekonomik kriz içerisinde ve bu durum hayatın her alanına yansıyor. İşsizlik ve yoksulluk artık ülkedeki en önemli gündem maddeleri. AKP ve Koç gibi sermayedarlar ise krizin bütün yükünü işçilere yıkacak adımlar atıyor ve atmaya devam edecekler. 

TÜPRAŞ işçisinin haklarını alması ve mücadelesiyle tüm emekçilere umut yaratması bu açıdan önemli. Yeni bir işçi baharı ancak böylesine kararlı mücadelelerle yaratılabilir.

Share This