“MİT Yuvası” Her An IŞİD’e Teslim Olabilir; Sonuçları Ağır Olacak!

AKP’nin “Aman YPG ilerlemesin de ne olursa olsun” sığlığı üzerinden kurguladığı Suriye politikası birkaç gün içerisinde Suriye ve Türkiye halklarına çok büyük bir fatura olarak yansıyacak.  MİT’çilerin cirit attığı, muhaliflerin elindeki Azez her an düşebilir. Fakat AKP, IŞİD’i ehven-i şer olarak gördüğü içinana resim şimdilik sessiz. Hava operasyonlarıyla, çok değer verdiği Azez’in IŞİD’in eline geçmesine engel olmaya çalışıyor ancak söylem düzeyinde sessizliğini koruyor. Azez’i YPG kuşatsaydı kıyamet çoktan kopmuştu!

Azez ve Mare’de halk büyük panik içerisinde. Zira Mare, IŞİD tarafından doğu yönünden kuşatılmış durumda. Azez’de de durum farklı değil. Azez’e sadece birkaç kilometre uzaklıkta olan ve Azez’in kuzeydoğusunda bulunan Sajo bölgesinde AKP destekli muhalifler ile IŞİD çatışıyor. Muhalifler açısından durum umutsuz. Türkiye’nin obüs atışları, koalisyon uçaklarının bombaları IŞİD’i durduramıyor. Azez’in birkaç gün içerisinde düşmesi sürpriz olmaz.

AKP, IŞİD’e Alan Açtı; Sonuçları Ağır Olacak!

PYD’nin kantonları birleştirmesine engel olmak için her yolu deneyen AKP, PYD’nin, Fırat’ın batısındaki Tışrin’den kuzeye hareket etmesi durumunda vurulacağını söyledi. Hatta YPG mevzilerine defalarca top atışı yapıldı. Peki Tışrin’in kuzeyinde kim var? IŞİD var. Yani AKP, PYD’ye “IŞİD’le savaşırsan seni vururuz” dedi. PYD de ABD’den icazet almadan hareket etmedi ve bugün, Türkiye sınırına 6 KM uzaklıktaki Azez için tehlike çanları çok yüksek sesle çalıyor.

Kilis’e, Antep’e sürekli havan toplarıyla saldıran IŞİD, Azez-Mare hattını ele geçirdiğinde Türkiye’ye yönelik daha geniş bir atış alanı bulacaktır. Aynı zamanda, zaten sınır denetimi güç olan mevcut bölgelere, bir de çok geniş bir alan olan Azez-Mare hattı eklenecek. Canlı bomba eylemcilerinin ülkeye girişinin denetlenmesi iyice zorlaşacak (Gerçi mevcut durumda sınırların ne kadar denetlendiği de ayrı bir soru işareti. AKP sadece kendisini koruyor. “Fetih mitinginde” 9 bin polis, 5 helikopter, 1 denizaltı, 1 fırkateyn, 3 sahil güvenlik teknesi ve 27 polis dedektör köpeği görev yaptı. Suruç’u, 10 Ekim’i bildikleri halde engellemediler)

Azez’in Düşmesinin AKP’ye de Büyük Faturası Olacak

Evet, Azez’in düşmesinin AKP’ye de çok büyük bir faturası olacak. Azez’in düşmesi demek AKP açısından Suriye politikasının fiili olarak sonlanması anlamına gelir. Zira AKP, bugün için Suriye iç savaşına sadece Öncüpınar ve Bab Es Selam sınır kapısı üzerinden Azez aracılığıyla müdahil oluyor. Azez düşerse geriye sadece Hatay’ın doğusundaki genellikle Nusra’nın elinde tuttuğu bölgeler kalacak. Bu bölgeler de lojistik destek açısından uygun coğrafi koşullara sahip değil.

ABD’nin İpiyle Kuyuya İnmenin Sonuçları

ABD, AKP’yi küstürmemek için YPG’nin Tışrin’den kuzeye ilerlemesine engel oldu. YPG’nin ilerlememesi durumunda IŞİD’in ilerleyeceği açıktı. Şimdi Azez ve Mare hattındaki binlerce kişi tehlike altında. AKP’nin mezhepçi dış politik inadının ve ABD’nin Suriye’ye dair hesaplarının faturasını her zaman olduğu gibi yine bölge halkları ödeyecek.

YPG ise başka hesapların peşinde. Muhaliflerin yenilip IŞİD’in muhaliflerden aldığı topraklara YPG’nin kısa vadede bir operasyon düzenleyeceği aşikâr. Bu durumda ilginç sonuçlar doğacak. YPG bir nevi Azez ve Mare hattında yaşayan halkların kurtarıcı olacak. Hatta Kilis halkının da tek umudu şu an için YPG. Fakat diğer taraftan ABD’nin engellemesiyle ve taktik hesaplarla YPG’nin Tışrin’den yukarıya çıkmadığını tekrar vurgulayalım. Bu da, söz konusu bölgelerdeki halkların IŞİD katliamına karşı giderek savunmasız kalmasına neden oldu.

Sonuç

Uzun lâfın kısası, AKP için Suriye konusunda sonun başlangıcına çoktan geldik. Burjuva siyaseti içerisinde, aktörler gücü oranında siyaset üretir. Uluslararası ilişkilerde buna “rasyonel dış politika” denir. Fakat öte taraftan bazı aktörler de, idealleri uğruna körleşir. Gücünün çok daha ötesinde politika üretmeye çalışır. İşte AKP’nin yaptığı tam olarak bu. Yeni Osmanlıcılık hayalleri uğruna yüz binlerce kişinin ölümüne neden oldular!

Sen Rus uçağını düşüreceksin, tırlar dolu mühimmatı selefilere yollayacaksın, buna karşı çıkanlara Külhanbeyliği taslayacaksın, sonra da “Suriye’deki mazlum halklar” diye ağlayacaksın!  AKP’nin Suriye politikasının ölü doğduğunu 4 senedir söylüyoruz. Bu politikanın halklara katliamdan başka hiçbir şey getirmeyeceğini vurguluyoruz. AKP bildiğini okumaya devam ediyor; ne var ki artık okunacak bir şey kalmadı. Azez de düşerse bırakın Suriye’de namaz kılmayı, Tayyip sınırda çay bile içemez!

CATEGORIES
TAGS
Share This