Katliamların Gölgesinde Newroz Ateşi Yanıyor

res 1

Diyarbakır Newrozundan bir kare

Diyarbakır başta olmak üzere Newroz ateşi yanmaya devam ediyor. Ancak bu seneki Newroz, katliamların ve savaşların gölgesinde geçiyor. Yüzbinlerce kişi Kürt illerindeki katliamların son bulması için sloganlar atarken Yüksekova başta olmak üzere savaş bölgelerinden çatışma sesleri ve ölüm haberleri geliyor.

Diyarbakır Newroz’u Sürüyor

Diyarbakır’da Newroz kutlamaları önceki seneye göre katılım az olsa da sürüyor. Türkçe ve Kürtçe atılan sloganların hedefi aynı. AKP’nin kirli savaşı sonlandırması çağrısı yapılıyor. Diyarbakır’daki açılış konuşmasının ardından konuşan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Haftalardır dedikodu bomba sözlerine rağmen burada bu alanı dolduran Newroz’a, iradeye sahip çıkan siz Amedlileri saygıyla selamlıyorum. Bizler binlerce yıldır kutluyoruz Newroz’u. Zalim Dehaklar’a karşı isyan eden Kawa’nın çocukları hiçbir zaman ateşi sündürmedi. Bu coğrafya yıllardır direniyor. Bizler Kawa’nın çocukları olarak bu geleneğe sahip çıkıyoruz. Yasaklara inat her yerde alanlara çıkıp Newroz’umuzu kutladık” ifadelerini kullandı.

“Ölümler Son Bulsun” Mesajının Verildiği Anda İnsanlar Ölüyor!

Newroz alanlarında “insanlar ölmesin” mesajlarının verildiği anda Yüksekova’daki çatışmaların şiddetlendiği haberi geldi. İlçede ölü ve yaralıların olduğu belirtiliyor. Öte yandan aynı anda Nusaybin’de 5 askerin öldüğü bilgisi de geldi. Bugün bir kez daha görüldü ki, “Saray savaş, halklar barış istiyor”

bolsevik.org

CATEGORIES
TAGS
Share This