Katar ve Türkiye Destekli Cihatçıların Halep Savaşında Son Durum

halep muhalifler suriye

Chatçı güçlerin kurduğu Fetih Ordusu

Suriye İç Savaşı’nın başlamasından beri cihatçıların elinde bulunan Halep’e Suriye devlet güçleri ve müttefiki Rusya’nın hava bombardımanı ile operasyon devam ediyor. Kritik savaşta Selefiler şehri kaybetmemek için  büyük bir akın başlattı, çatışmalar şiddetlendi. Halep, Suriye’nin en kalabalık nüfuslu kenti. Kadim kent, iç savaşın başladığı 2012 yılından itibaren çok sert çatışmalara sahne oluyor.  Rejim o tarihten itibaren Halep’i kurtarmaya  yönelik pek çok operasyon  yapsa da kenti tamamen ele geçirmesi mümkün olmadı.

Halep’in doğusunda rejim geçtiğimiz hafta büyük ilerleme kaydetmişti. Fetih Ordusu güneyden hamle yaparak , batı Halep’e giden ikmal hattını kesti. 1.5 milyon sivilin durumdan etkileneceği belirtiliyor. Cihatçılar kuşatmayı püskürtemese de belli noktalarda ilerleme kaydetmiş bulunuyor. Halep’e temel ikmal üs görevini gören İdlib kenti de yoğun olarak Rus ve Suriye jetleri tarafından bombalanıyor.

son durum

Güncel harita. 7 Ağustos2016 | Halep (Aleppo) kuzeyde IŞİD (siyah), doğuda Suriye güçleri (kırmızı) ve batıda cihatçılar (yeşil) tarafından kuşatılmış kent. Kentin batısında sert çatışmalar yaşanıyor.

Halep kenti, Suriye’nin üretim ve ticaret merkezlerinden birisiydi. Köklü bir geçmişe ve kültüre de sahip. Batı’nın “muhalif” olarak adlandırdığı cihatçıların elindeki tek büyük kent olma özelliği nedeniyle savaş kritik. Öyle ki bu savaşta El- Kaide’ye bağlı olan El Nusra Katar’ın tavsiyesiyle isim değiştirerek  uluslararası destek almak üzere tam da bu kritik dönemeçte hamle yapmıştı. Halep’in Esad güçleri tarafından kuşatılmasının ardından Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan  derhal harekete geçerek uluslararası kamuoyu oluşturmaya çalıştı.Kuşatmanın başlaması ile binlerce “muhalif” Halep’e yönlendirilirken operasyondan hemen önce, 30 Temmuz’da Türkiye’de “Fetih Ordusu” temsilcileri  ve Katar Dışişleri Bakanı’nın katılımıyla toplantı gerçekleştirdi. İddialara göre göre silahlı grupların Türkiye’de yaptıkları toplantıda Halep kuşatmasını kırmak için 10- 15 bin kişilik bir güç kullanılacağı ve bu operasyonlardan da Katar’ın sorumlu olacağı kararlaştırıldı.1 Ağustos itibariyle ise Fetih Ordusu Halep’in güney ve batı bölgelerinde büyük bir saldırı başlattı. Güney batıdaki Ramusa civarındaki Menaşir Munyan, Tel Cemiyat ;  güneydeki  el-Huveyz köyü ve n Halep-Nubbul yolunu almak üzere baskın yapan cihatçılar sert çatışmalar sonrası geri çekilmek zorunda kaldı.

CATEGORIES
TAGS
Share This