ISL’den Türkiye’deki Kadın Cinayetlerine Karşı Uluslararası Kampanya

ISL’den Türkiye’deki Kadın Cinayetlerine Karşı Uluslararası Kampanya

AKP iktidarının İstanbul Sözleşmesi’ne savaş açması, Türkiye’de her gün artan kadın cinayetleri ve şiddetin Pınar Gültekin cinayeti  ile tekrar büyük bir öfkeyi tetiklemesi dünya çapında yankı bulmuştu. Her gün onlarca kadının şiddete uğradığı ve öldürdüğü bir coğrafyada kadın düşmanı politikalarla, karanlık bir toplum yaratma hayalleriyle atılan adımlar karşısında kadınları buldu.

Dün, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük şehirlerde kitlesel eylemler gerçekleştirildi. İzmir’de eylemci kadınların polis şiddetiyle karşı karşıya kalması ve gözaltına alınmaları ise bir kez daha gösterdi ki; kadına şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri tekil ve münferit olaylar değil, iktidarın kadın düşmanı politikaları bu olaylara en ön sıradan davetiye çıkarıyor.

Eşitlik, sokakta aktif çalışmayla ve emekçi kadınların şiddetten korunmasının yanında bağımsız yaşam kurmasının koşullarının yaratılabilmesi için 5 temel  talep yükseltti.

EŞİTLİK Kadın Örgütü, İstanbul ve Ankara’daki eylemlere somut taleplerle aktif katılım sağladı ve #StandUpAgainstFemicide sloganıyla Uluslararası Sosyalist Birlik’in dünya çapında kadına yönelik şiddeti sona erdirmek adına başlattığı kampanyayı örgütledi.

 

Uluslararası Sosyalist Birlik (ISL) bulunduğu ülkelerde Türkiye’de İstanbul Sözleşmesinin feshedilme çabalarına ve kadın cinayetlerine karşı gelişen mücadeleyi desteklemek için “Stand Up Against Femicides” sloganıyla kampanya başlattı. Arjantin, Pakistan, Sudan, Irak, Lübnan, Venezuela, Brezilya, İspanya, Kolombiya ve daha pek çok ülkeden devrimciler, kadın cinayetlerine karşı kapitalizmle mücadele çağrısı yaptı. 

SEP Genel Başkanı, eylemlere katılmanın yanı sıra kampanyaya twitterdan destek verdi:

Arjantin’den yoldaşlar, Türkiye’deki mücadeleyle devrimci dayanışma için kampanyaya katıldı.

MST’nin kadın mücadelesi lideri Cele Fierro:

 

Pakistan’dan Struggle örgütünün çağrısıyla sayısız kadın mücadeleye destek vermek için fotoğraflarını yayınladı:

Irak’ta devam eden mücadelenin aktif öznelerinden olan Workers Against Sectarianism:

 

Kolombiya-Impulsa Socialista:

 

Brezilya-Alternativa Socialista:

Venezuela: Marea Socialista

 


İspanya-SOL:


Sudanlı genç aktivistlerden destek:

 

CATEGORIES
Share This