İranlı Mülteci Dostlarımız Bir Kez Daha Hedefte! Dayanışmayı Büyütelim!

İranlı Mülteci Dostlarımız Bir Kez Daha Hedefte! Dayanışmayı Büyütelim!

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına karşı 20 Mart 2021’de Denizli’de gerçekleşen protestoya katıldıkları gerekçesiyle valilik tarafından haklarında sınır dışı kararı verilen İranlı mültecilerin itirazları Denizli İdare Mahkemesince reddedildi.

İranlı mülteciler Leili Faraji, Zeinab Sahafi, Esmaeil Fattahi ve Mohammad Pourakbari Kermani 5 Nisan’da gözaltına alınmışlar ve Aydın Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilmişlerdi. Aydın Göç İdaresi 23 Haziran’da Esmaeil Fattahi’nin Afyon’a, Leili Faraji’nin Sivas’a, Zeinab Sahafi’nin de Samsun’a gönderilmesine karar vermişti.

Özellikle Esmaeil Fattahi sosyalist kimliği nedeniyle daha önce de Denizli polisinin hedefi haline gelmiş ve gözaltına alınarak işkence görmüştü.

AKP iktidarının kontrolündeki emniyet ve yargı İranlı mültecilerin can güvenliğinin tehlike altına gireceğini bildiği halde, üstelik şartlı mülteci statülerinin bulunmasına rağmen İran’a geri göndermekte ısrar ediyor.

Fattahi yaşadıkları süreci şöyle özetliyor:

“Ben siyasi bir mülteciyim.Kendi ülkemde insan hakları konusunda yürüttüğüm faaliyetler nedeniyle defalarca gözaltına alındım ve işkencelere maruz kaldım. İran’daki baskı ve rejim karşıtı faaliyetlerim nedeniyle Türkiye’ye geldiğimde iltica başvurusunda bulundum. Dört yıl cezaevinde kalınca mecburen iltica etmekten başka şansım kalmadı. Şartlı mülteci statüsünü kazandım. Yani Uluslararası Koruma başvurularım kabul edildi. Hatta benim 2016 yılından beri korumam var. Türkiye’de de kendi düşüncelerime ve faaliyetlerime devam ettim. Mülteci, işçi ve kadın hakları konusunda da Türkiye’de de faaliyet yürüttüm. İstanbul Sözleşmesi’nden de çıkılınca diğer arkadaşlarımla eyleme katıldım. Bizi 5 Nisan’da gözaltına aldılar. Sonra sınır dışı kararı verildi. Geri gönderme merkezinde gönüllü geri gönderme belgelerini imzalatmak istediler. Orada da durum kötüydü. Psikolojik baskı vardı. Ama kamuoyu baskısı bizim serbest kalmamıza neden oldu. Şimdi her an sınır dışı edilebiliriz. Bu büyük bir endişe bizim için”

AKP’nin mülteci dostlarımıza yönelik saldırılarına karşı dayanışmayı yükseltmek gerekiyor. İran’daki eli kanlı Molla rejimine iade dostlarımızın büyük baskılarla ve idam cezasıyla karşı karşıya kalması demek. Bir kez daha sesleniyoruz: AKP elini mültecilerden çek!

CATEGORIES
Share This