Flormar Direnişi 18. Gününde

Flormar Direnişi 18. Gününde

Sendikalı oldukları için işten atılan ve toplam sayısı 118’e ulaşan Flormar işçilerinin direnişi 18. gününde. Gebze Flormar fabrikası önünde direnişlerine devam eden Flormar işçilerine kamuoyunda çığ gibi büyüyor. Flormar ve en büyük hissedarı Fransız kozmetik tekeli Yves Rocher’i  #FlormarDeğilDirenişGüzelleştirir sloganı ile boykota çağrı devam ediyor.

Flormar işçileri dün, direnişin 17. gününde provokatif bir saldırıya uğramıştı. Sabah vardiyası işçilerini fabrikaya bırakan servis şoförü, işçilere sataşarak bıçak çekti, ardından aracı işçilerin üzerine sürdü. İşçilerden ikisi fenalaştıkları için hastaneye kaldırıldı. İşçiler, servis şoförünün fabrika yönetiminden talimat aldığını ve işçileri provoke etmek istediğini belirtti. 

Direnişe AKP Ziyareti

Toplumda giderek daha büyük sempati toplayan ve türbanlı direnişçi işçilerin varlığı ile işçi sınıfı adına umut verici görüntüler yaratan  Flormar işçileri seçim gündemi nedeniyle meclis partilerinin de es geçemeyecekleri bir yere sahip oldu. Öyle ki, AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman direniş alanına gelerek “mikrofonsuz” konuşma yaptı. İşçilerle birlikte görüntü vermekten imtina ederek işçilerle fotoğraf çektirmeyen Yaman, konuşması sırasında sanki işçiler değil de patronlar mağdurmuşçasına konuştu. Ve ‘Bu meselenin seçimle ilgisi yoktur’ diyerek oy korkusunu dile getirmiş oldu. 

 

Direniş Nasıl Başladı?

Hatırlatalım, Flormar işçilerinin Petrol-İş Sendikası’nda başlayan bir örgütlenme çalışması neticesinde, bir aylık bir çalışmanın ardından, yeterli çoğunluk sağlandı. Baraj aşıldıktan sonra da Flormar patronu emek düşmanlığını hemen gösterdi ilk tepkisi, sendikalı olan ve sendikalı olduklarını duyduğu, gördüğü, inandığı işiçeri işten çıkarmak olmuştu.

Eyleme herhangi bir şekilde dayanışma gösteren (alkış şeklinde olsa bile) herkesi tazminatsız şekilde işten atması yetmediği gibi, her türlü grev kırıcı eylemi teşvik etmeye ve desteklemeye hazırlar. Flormar patronları giriş çıkışlarda işçilerin selamlaşmasını bile engellemek için tel örgüler, brandalar kullanıyor. İşçilerin coşkulu direnişi devam ediyor. 

Patronlara bu cesareti veren iktidar; onun zorbalığına, emek düşmanlığına güveniyorlar!

Flormar işçileri 11 gündür direniyor!

 

TAGS
Share This