Eğitimin Fillerine Karşı Öğretmen Kızıl Karıncanın Zaferi

Bolsevik.org‘da 26 Mayıs 2016’da yayınladığımız özel haberimizde Özel Maya Okulları’nda, öğretmenlere zorunlu olarak yatırılması gereken eğitim öğretim destek ödeneğinin öğretmenlerin banka hesaplarına yatırıldıktan sonra “elden” geri istendiği, bu parayı vermeyen öğretmenlerin işten çıkarıldığını yazmıştık. Olayı sosyal medya hesabından duyuran ve aynı gün Milli Eğitim Bakanlığı’na şikayette bulunan öğretmen Ahmet Yeşil’in ise iş akdi feshedilmişti. MEB’in Soruşturma Şovu Devam eden günlerde MEB müfettişi okulda bir soruşturma yapmış ancak hiçbir mağdur öğretmen ile görüşme gerçekleştirmemişti. Daha sonra kimisi okul tarafından terfi ettirilecek öğretmenlerle toplu olarak ve idarecilerin önünde yapılan sözde soruşturma neticesinde okul için bir suç unsuruna rastlanmamıştı.

Devlet Büyüklerine Hakaret Silahı!

Hakkı olan ödeneği geri vermeyip olayı duyuran Yeşil’in sosyal medya hesabından yaptığı çoğu sosyalist içerikli ve muhalif yazıların okul tarafından fişlenip müfettişe o soruşturma esnasında sunulduğu da müfettişin Ahmet Yeşil’e “devlet büyüklerine hakaret edip etmediğinin” sorulmasıyla ortaya çıkmıştı.

Mücadele Eden Emekçi Er Geç Kazanır

Hakkı olan 812 lirayı gasp ettirmeyen öğretmenin sözleşmesinin bitimine aylar kala iş akdinin feshedilip adeta maaşına el konulması ve dahası sosyal medya paylaşımlarının fişlenmesi Yeşil’in okula ve MEB’e dava açmasına sebep oldu. İşe iade davasıyla eş zamanlı olarak MEB soruşturmasına karşı da dava açan Yeşil, okulun böyle bir hak ihlali yapmadığı beyanını veren tanıklarla mahkemede de karşılaştı.

Suçu Ortaya Koyan Ses Kaydı Devam

Takip eden süreçte ortaya çıkan ve okul kurucu temsilcisinin öğretmenler toplantısında paraların banka hesabına geçtikten sonra bir hafta içerisinde elden okula teslim edilmesi gerektiğini söylediği ses kaydı davacı öğretmenin eline geçti ve “yağma ve görevi kötüye kullanma suçu” şikayetiyle savcılığa verildi. Mahkeme süresince tanık ifadeleri ve delilleri inceleyen bilir kişi okulun iş akdi gerekçesinde bahsettiği sosyal medya paylaşımlarındaki “onur ve haysiyet kırıcılık” iddiasının karşılığının olmadığını belirtmesi ve mahkemenin de bu yönde karar vermesi neticesinde dava kazanıldı.

Eğitimin Fillerine Karşı Öğretmen Kızıl Karıncanın Zaferi

Davanın ardından Yeşil “Haklarımız yüzlerce yıldır var olan sınıf savaşı ve bu savaşlara hayatını adayan yoldaşlarımız sayesinde kazanılmıştır. Ne kadar çok boyun eğersek o kadar eziliriz, boyun eğmemeli mücadeleyi hep ileri taşımalıyız. Eğitimin fillerine karşı bir karınca olarak mücadele verdim, bu kazanım eğitim emekçileri adına örnek olabilir. Darısı hakkı yenen tüm emekçiler ve açlıkla terbiye edilmeye çalışılan KHK mağdurlarının başına. Bu vesileyle başta Nuriye ve Semih yoldaşlar olmak üzere onuru için mücadele eden emekçilere selam olsun” dedi.

CATEGORIES
TAGS
Share This