Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi Katledildi!- Hukuka Marksist Bakış

diyarbakir-da-catisma-tahir-elci-olduruldu_x_7918906_8

Diyarbakır Barosu tarafından saat 10.30’da Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare’de düzenlenen basın açıklaması sırasında hedef alınarak kafasından vurulan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi yaşamını yitirdi.

Ahmet Hakan’ın CNN Türk’te sunduğu Tarafsız Bölge programına konuk olan Tahir Elçi, “Pkk terör örgütü değildir” şeklindeki açıklaması üzerine hakkında yakalama kararı verilip gözaltına alınmış ve İstanbul Bakırköy Adliyesi’ne götürülmüştü. Sevk edildiği mahkeme Tahir Elçi’yi adli kontrol uygulayarak serbest bırakmış ve Elçi’nin yurt dışına çıkışı yasaklanmıştı. Devlet tarafından mağdur edilenlerin avukatı olarak bilinen Tahir Elçi başta Roboski katliamı olmak üzere 90’lı yıllardaki faili meçhul cinayetler, köy yakma davaları,yargısız infazlarında davalarına bakarken Diyarbakır’daki hak ihlalleriyle ilgili çalışmalarını sürdürüyordu.

Bugün Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare’de Diyarbakır Barosu tarafından düzenlenen basın açıklaması sırasında tek kurşunun, son dakika bilgilerine göre, ensesinden girip sol gözünden çıkması üzerine yaşamını yitirdi.

İki gün önce mevcut iktidara muhalifliğiyle bilinen ve MİT tırlarıyla ilgili yaptıkları haber nedeniyle “Devlet sırlarını ifşa etmek” suçundan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasından sonra meydana gelen bu olay akıllara “İktidara muhalif olanlar ya ölür ya da tutuklanarak sesi kesilir” puntosunu getiriyor. AKP iktidarı kendi çevresi dışında kimsenin ses çıkaramadığı bir ortam yaratabilmek için baskı, sansür, tutuklama, katletme gibi her türlü pisliğe bulaşabileceğini gösteriyor. Şu durumda, mücadele etmekten başka şansımız yok!

Takipçisi olacağımız olayda yaşanan gelişmeleri Hukuka Marksist Bakış olarak aktarmaya devam edeceğiz.

CATEGORIES
TAGS
Share This