VİDEO: Şişecam İşçisi “Grev Yasağı”na HAYIR Diyor!

VİDEO: Şişecam İşçisi “Grev Yasağı”na HAYIR Diyor!

Şişecam’da 7 işletmeyi kapsayan grup TİS sürecinde yaşanan tıkanmanın ardından Kristal-İş Sendikası grev kararı aldıklarını duyurmuştu. Sendikanın grevi ilan etmesinin hemen ardından 16 Mayıs tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu grevi “milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu” bahanesiyle yasaklandı. AKP döneminde ise 15 yılda 4 kez Şişecam işçilerinin grevi, toplamda ise 12 grev Hükümet tarafından yasaklandı.

Grevin yasaklandığının 22 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmasının üzerine Şişecam işçileri yasağa tepki göstermeye başladı. İşçiler, fabrikalarda işyerini terk etmeme ve sloganlarıyla çeşitli eylemlere başladı. Grev kapsamındaki fabrikalarda her vardiya kendi çalışma süresinin ardından, sonraki vardiyanın çalışma süresinde de işyerinde kalıyor birlikte eylemler gerçekleştiriyor. Kristal-İş Sendikası da herkesi grev yasağına direnen cam işçileriyle dayanışmaya çağırdı.

GREV HAKKIMIZ ENGELLEMEZ! GREV YASAKLARINA HAYIR!

Şişecam’da toplu görüşme süreci tıkanınca Kristal-İş Sendikası grev ilan etmişti. Grev kararı duyurulur duyurulmaz toplanan Hükümet, “milli güvenlik” bahanesiyle Şişecam işçilerinin grevini yasakladı.

Şişecam işçilerinin grevi ilk defa da yasaklanmadı. Son 15 yılda 4 defa Şişecam grevi, toplamda ise 12 grev Hükümet tarafından “milli güvenlik”, “genel sağlık” bahaneleriyle yasaklanmıştı.

Şişecam patronunun talepleri doğrultusunda Hükümet grevi yasaklamasına yasakladı ama… Cam işçisi grev yasağını tanımayacağını duyurdu. Onlar “İş Ekmek Yoksa Barış Da Yok!” diyerek grev hakkının gasp edilmesine sessiz kalmayacaklarını gösterdi. İşyerlerinde grev yasağına karşı eylemlere başladı.

Şimdi cam işçisinin önünde iki seçenek var: Ya grev yasaklarına boyun eğecek. Ya da grev yasağını patronun ve Hükümetin başına çalacak.

Grev hakkını elimizden almaya çalışanlara hatırlatalım. “Grev hakkı” Anayasada yazdığı için biz bu hakkı kullanmıyoruz. Biz grev hakkını söke söke aldığımız için Anayasada “grev hakkı” mevcut. Dişimizle, tırnağımızla kazandığımız grev hakkını kimse elimizden alamaz. Ne kârlarından başka birşey düşünmeyen patronlar, ne de patronlardan emir alan Hükümetler.

Bugün, Şişecam işçisi eğer kararlılığını korur ve grev hakkına sahip çıkarsa tarihe geçecek bir mücadeleye imza atmış olacak.

Biz işçilere, emekçilere düşen ise Şişecam işçisinin haklı taleplerinin arkasında durmak ve grev yasağına karşı mücadelelerini desteklemek.

YAŞASIN SINIF DAYANIŞMASI!

GREV HAKKIMIZ ENGELLENEMEZ!

DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ!

CATEGORIES
TAGS
Share This