Denizler'den ve Gezi Şehitleri'nden Hala Korkuyorlar: Sanatçı Alpay'a Soruşturma!

Denizler'den ve Gezi Şehitleri'nden Hala Korkuyorlar: Sanatçı Alpay'a Soruşturma!

Türkiye’de Erdoğan’a biat eden “ünlülerin” altın varaklı saraylarda, eleştiren sanatçılarınsa adliye “saray”larında ağırlanması bir gelenek haline geldi. Tarih saray kapılarında üç kuruşluk menfaat peşinde koşanların rezil hallerini her zaman yazacak. Ama bir yandan da ülkede hala saray rejimine karşı sesini yükseltebilen isimlerin varlığı gelecek adına umut verici. 

Müzisyen sanatçı Alpay’ın başına gelenleri ve onurlu duruşunu not etmek gerekiyor. Sanat hayatının 50. yılını Zorlu PSM’de verdiği konserle kutlayan Alpay sahnede Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Berkin Elvan’ın fotoğraflarını göstermişti. Bu sırada  “Sıradaki şarkım, devlet tarafından zalimce katledilen bu güzel insanlara gelsin.” dedi. 

AKP’nin sürekli özendirdiği muhbir vatandaşlık görevi ise konseri izleyen bir kişi tarafından yerine getirildi ve Alpay konserinde ardından şikayet edildi. Alpay hakkında terör örgütü ve üyelerini övme suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Konuyla ilgili Gazete Duvar’a konuşan Alpay şu sözlerle tavrının arkasında durmayı sürdürdü: “Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri tarafından katledilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla, Gezi Direnişi’nde hayatını kaybeden Berkin Elvan’a şarkı ithaf etmenin neyi terör? Ben şarkıyı ithaf ettiğimde salondakiler ayakta alkışladılar. Eğer Gezmiş ve arkadaşlarına, Berkin Elvan’a şarkı ithaf etmek, Gezi Direnişini savunmak terörse ben teröristim. Bunu her yerde söylerim.”

Alpay, daha öncede Gezi Direnişi sırasında Ankara’da polis tarafından başından vurularak katledilen Ethem Sarısülük için “Ethem’in Sessiz Çığlığı” adlı bir şarkı yapmıştı.

CATEGORIES
Share This