Cadı Avına Son! 40 BES Üyesine OHAL Tasfiyesi

yagmur-altinda-bordro-yakma-eylemi-4337199_o

15 Aralık sonrası kamuda başlatılan tasfiyelerden muhalifler de nasibini alıyor. Cadı avına dönüştürülen FETÖ operasyonlarında bugüne kadar KESK’e bağlı Haber sen, Eğitim Sen ve BTS üyesi  pek çok emekçi açığa alınmış, bunlardan kimileri gelen tepkiler üzerine görevlerine iade edilmişti.

Bugün Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Fikret Aslan basın açıklaması düzenledi. OHAL ilanı sonrası kamu emekçilerine başlatılan cadı avında 40 üyelerinin açığa alındığını ifade eden Aslan, üyelerinin yıllardır Gülen Cemaati ve darbelere karşı mücadele ettiğini söyleyen Aslan “Kamu emekçilerinin hangi bankada hesap açtığı, çocuklarını yolladığı dershaneler, akrabalık ilişkileri, emekçilerin açığa alınmasında veri olarak kullanılıyor. Süreç hukuk içerisinde yürütülmeli, kurunun yanında yaş da yanmamalıdır” diyerek soruşturmaların niteliksizliğine ve temelsizliğine işaret etti.

Basın açıklamasında kamuda kadrolaşmaya ve niteliksizliğe karşı, “Kamuda her türlü kadrolaşmaya son verilmeli, liyakat ilkesi hayata geçirilmeli ve sınavlarda mülakat uygulamasına son verilmelidir” talepleri ifade edildi.

CATEGORIES
TAGS
Share This