Bu Da Oldu: ÖSO’yu Eleştirmek Gözaltı Sebebi!

Bu Da Oldu: ÖSO’yu Eleştirmek Gözaltı Sebebi!

AKP iktidarı uzunca bir süredir Afrin operasyonunu beraber yürüttükleri ÖSO’yu aklama peşinde. Geçmişte pek çok barbarlığa imza atan radikal İslamcı çeteleri ÖSO bayrağı altında toparlayıp Kürt halkının üzerine süren iktidarın sözcüleri bir süredir ÖSO’nun ne kadar yerli ve milli bir hareket olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Hal böyle olunca ÖSO’yu eleştirmek vatan hainliğiyle eşdeğer tutuluyor.

Birgün gazetesinin haberine göre Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi Ümit Savaş “Bu katiller Türk ordusu ile yan yana anılmamalı” paylaşımı nedeniyle gözaltına alındı. Balıkesir’de gözaltına alınan Savaş’ın terörle mücadele şubesinde yapılan sorgusunda savaşı ve ÖSO’yu neden eleştirdiği, milletvekillerinin ifadelerini neden paylaştığı soruldu.

Savaş’a sorulan sorulardan bazıları şu şekilde:

  • “Bu katiller (ÖSO) Türk ordusu ile yan yana anılmamalı” içerikli ileti ile ilgili kastınız nedir?”
  • “Mademki Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyor, öyleyse ÖSO’cu çakallara ne gerek var” içerikli yazınızla kastınız nedir?”
  • CHP Milletvekili Mevlüt Dudu’nun Hatay ili ve ilçelerine atılan roketler için “ülke içerisinden atılıyor” özetli, içeriğinde atılan roketlerin kaynağı olarak Milli İstihbarat Teşkilatı’nı hedef alan paylaşımla kastınız nedir?”
  • “Musalla taşı da miting alanı oldu, şehitlerin kanı üzerinden politika yapmak etik mi?” içerikli paylaşımı yapmaktaki kastınız nedir?”

İlerleyen süreçte çıt çıkarmanın gözaltı sebebi olabileceğini bu gözaltına bakarak görebiliriz.

CATEGORIES
TAGS
Share This