Boğaziçi Ünversitesi'nde "Emek Günleri" Gerçekleşti

Boğaziçi Üniversitesi’nde içerisinde MFT’lilerin de bulunduğu ve örgütlediği Taşeron Komisyonu 9-10-11-12 Mayıs’ta Emek Günleri’ni gerçekleştirdi. 4 gün süren ve her gün iki oturum şeklinde gerçekleşen etkinlik bir çok farklı konu ve konuşmacıyla oldukça verimli geçti.

İlk gün Barış Akademisyeni olan ve tahliyesi yeni gerçekleşen Esra Mungan açılış konuşması yaptı. Ardından Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil taşeron işçilerin bölünmüşlüğünü ve taşeronda hak arama mücadelelerini anlattı.

İkinci günün konuşmacıları ise Sendikacı Erol Soğancı, Marksist Bakış yazarı Veli Umut Arslan ve diğer üniversitelerdeki taşeron komisyonları temsilcileri oldu. Erol Soğancı Yatağan Direniş Örneğinde Taşeron Örgütlenmesini anlatırken, Veli Umut Arslan işçi ve memur örgütlenmesi açısından yeni yasayı ele aldı. Son olarak ise İTÜ, KOÇ ve Boğaziçi Üniversitesi Taşeron Komisyonları’ndan temsilciler üniversite deneyimlerini aktardı.

Üçüncü gün DİSK Genel-İş’ten Gökhan Keskin kiralık işçilikle mücadele yollarını ele aldı. Sonrasında MFT’den Tilbe Akan öğrenci ve işçilerin dünyadaki ortak mücadele deneyimlerini anlattı.

Son gun Hukuka Marksist Bakış yazarı Engin Kara Dünya’da ve Türkiye’de Kiralık İşçiliği anlattı. Etkinliğin son sunumunu ise neoliberalizmde emek piyasası, enformalite ve taşeronlaşmayı anlatan Fikret Adaman yaptı.

CATEGORIES
TAGS
Share This