Arka Bahçe TÜİK’ten İşsizlik Rakamlarında “Stajyer” Hilesi!

Arka Bahçe TÜİK’ten İşsizlik Rakamlarında “Stajyer” Hilesi!

TÜİK işsizlik rakamlarını 10,4 olarak açıkladı. Daha birkaç gün önce TBMM önünde işçinin işsizlikten kendini yaktığı ülkede, birkaç gün sonra gerçek işsizlik rakamlarının açıklanmayacağı aşikar. TÜİK, bir süredir hesaplama serilerini değiştirme ve farklı kalemler üzerinden ekonominin gerçek göstergelerini saklama peşinde. Büyüme rakamları üzerindeki hilelerden sonra bir skandal da işsizlik rakamlarında yaşanıyor. Bugün açıklanan rakamlarda da işsizliğin gerçekte %15’e yakın olmasını hesaplama hileleriyle %10’lara düşürdüğü ortaya çıktı. 

TÜİK’in açıkladığı rakamlara dair Ekonomist Mustafa Sönmez twitter hesabından itirazlarda bulundu. Sönmez’in dikkat çektiği nokta, AKP’nin stajyer ve bursiyerleri istihdam rakamları içinde gösterdiği ve böylece gerçeğin çok altında bir rakamı işsizlik rakamı olarak yutturmaya çalıştığı ortaya çıkmış oldu.Bu zamana kadar hesaba katılmayan stajyer ve bursiyerler, AKP’nin kötüye gidiş görüntüsünü düzeltmek için TÜİK tarafından devreye sokuldu.  Üstelik bu giderleri de işsizlik ödeneğinden ödeyen AKP, hem ekonomik göstergeler üzerinde ciddi bir manipülasyon yapıyor hem de daha önce duble yollara harcadığını söylediği işsizlik ödeneğini nereye yeni bir bütçe oluşturmadan emekçilerin cebinden aldığını itiraf etmiş oluyor.

Sönmez hesap hileleriyle ilgili şunları söyledi: 

 İşsizliği kamufle etmek için 1,5 milyon kişiyi stajyer,bursiyer gösteren AKP, bu hilebazlığın parasını da İşsizlik Fonu’na ödetiyor. Sadece son 2 yılda 11 milyar ,4 yılda 16 milyar TL, “eğitim harcaması” diye oyalanan işsizlere harcandı, işsiz sayısı 3 milyon dolayında gösterildi.

“Çırak,stajyer,bursiyer sayısını 1 milyon şişirip parasını da İşsizlik sigortası fonundan 16 milyar TL harcatıp 1,5 milyona çıkardılar. Bu, işsiz sayısını 1,5 milyon eksik göstermek için yapılmış bir kamuflaj.”

“Çırak,stajyer,bursiyer sayısını 1 milyon şişirip 1,5 milyona çıkararak işsizliği 3,3 milyon gösteriyorlar ve bu oyalanan işsizlerin prim+harçlık parasını yılda 6 milyar TL olarak İşsizlik sigortası ödüyor. Bu üç kağıt olmasaydı işsizler 4,8 milyon, işsizlik de %15 görünecekti”

 

CATEGORIES
TAGS
Share This