Arjantin’in Berfo Ana’sı Bonafini Tutuklanmak İsteniyor

Pasando La Poma_2011

Arjantin’de 1976 yılında askeri darbe döneminde kaybolan çocuklarının izini süren Plazo de Mayo Anneleri’nin kurucularından 87 yaşındaki Bonafini hakkında, tutuklama kararı çıkarıldı. 90’lardaki kayıplar için bir araya gelen  Cumartesi Annelerine ilham olan hareketin lideri  Bonafini Berfo Ana gibi sembolik ve önemli bir isim.  Plaza Del Mayo Anneleri 76’dan bu yana mücadeleyi hiç bırakmadı. Gelecek hafta iki bininci protestosunu gerçekleştirecek olan anneler, toplumsal muhalefetin güçlü olduğu ülkede dayanışma ağlarının örgütlenmesine de öncülük ettiği için sağcı Macri hükümeti tarafından hedefte.

Anneleri’nin kurucularından olan Hebe de Bonafini, emekçi semtlerinde ev, okul ve sağlık merkezi inşa etmek için başlatılan 53 milyon dolarlık proje nedeniyle tutuklanmasına karar verildi. Mahkemeye polis tarafından zorla getirilmesi kararı çıkartılan  Bonafi’yi  yaşadığı evden almaya gelen polis, direnişle karşılaştı.

Bonafini'yi zorla götürmek isteyen polis, binlerce kişiyi karşısında buldu.

Bonafini’yi zorla götürmek isteyen polis, binlerce kişiyi karşısında buldu.

Plazo de Mayo Meydanı’nda basına açıklama yapan Bonafini, “Korkum yok. Benim için en önemli şey kaybolan ve öldürülen 30 bin çocuğun onurudur” diyerek sokağa çıktı.

Bonafini’yi savunmak için sokağa çıkan binler :

CATEGORIES
TAGS
Share This