Arjantin Soruyor: "Santiago Maldonado Nerede?"

Arjantin Soruyor: "Santiago Maldonado Nerede?"

Arjantin’de güçlü bir kampanya dev bir mitinge dönüştü.  Santiago Maldonado isimli bir aktivistin polis tarafından kaçırılması ve kaybedilmesi üzerine sosyalistlerin öncülüğünde “Santiago Maldonado Nerede?” kampanyası başlatıldı. 1 Eylül’de Plaza del Mayo Meydanı’nda 100 binden fazla kişi dev bir miting gerçekleştirdi. 

28 yaşındaki aktivist Santiago Maldonado,  en son Patagonya bölgesinde, 1 Ağustos’ta yerlilerin toprak eylemlerinden birinde polis tarafından zorla bir askeri araca bindirilirken görüldü. Devlet ise Moldonado’nun gözaltına alındığını reddediyor. Plaza del Mayo’da, Maldonado’nun kaybedilişinin birinci ayında halk sokaklara dökülerek güçlü bir ses çıkardı. Mitingden önce sosyal medyada, iş yerlerinde, sokaklarda ve sendikalarda güçlü hazırlıklar gerçekleştirildi. Çağrıya cevap veren yüz binler sağcı Macri hükümetinden hesap sormak üzere biraraya geldi. 

Arjantinli yerliler, uzun yıllardır uluslararası tekellere peşkeş çekilen toprakları için mücadele ediyor. 2015 yılında Arjantin’in güneyinde Patagonya bölgesinde Benetton şirketinin kullandığı arazi Mapuçe yerlileri tarafından, atalarının topraklarına sahip çıkmak için işgal edildi. Benetton araziyi yünlerini ürettiği giysilerde kullandığı koyunları yetiştirmek için kullanıyor. Yüzyıllardır bölgede yaşayan yerlilerin topraklarına Arjantin devletinin el koyması ve tekellere satmasına karşı sayısız eylem düzenleniyor. Maden, tekstil, enerji gibi sektörlere büyük rant ile dağıtılan bu araziler yerli halkın topraksız ve mülksüz kalması, yerlerinden sürülmesi pahasına yapılıyor.

Santiago Maldonado, yerli halkı desteklemek üzere Chubut’taki  eylemlerden birine katılmıştı. Eyleme sert şekilde saldıran polis Maldonado’yu kaçırdı.

Arjantin devletinin kanlı tarihi sayısız kayıp hikayeleriyle dolu. Mücadelede öne çıkan isimler tek tek ya da kitlesel olarak kaybedilip işkenceye ya da doğrudan cinayete kurban ediyor. 

Arjantin’in son askeri hükümetinin iktidarda olduğu 1976-1983 yılları arasında devlet, güçlü sosyalist rüzgar ve devrimci dalgayı bitirmek üzere sayısız cinayet işledi. Resmi rakamlar, dönem içinde neredeyse 20 bin kişinin “kaybolduğunu” belirtirken, gerçek rakamın ise en az 30 bin olduğu tahmin ediliyor. Birçoğu evlerinden gece yarısında alınmış, gizli gözaltı merkezlerinde işkenceden geçirilmiş ve daha sonra cesetleri uçaklardan atılmıştı. Cezaevlerinde doğum yapan kadınların çocukları kendilerinden alınmış ve cuntacıların elleriyle başkalarına verilmişti. Bu kayıp kuşaktan pek çok çocuğa mücadele ile ulaşıldı. Arjantin’in güçlü sosyalist geleneği on binlerce kayba rağmen ayakta kaldı. Plaza del Mayo Meydanında kayıp çocuklarını arayan on binlerce kayıp annesi Türkiye’de 90’larda “Cumartesi Anneleri”ne ilham olacak o büyük ve uzun soluklu mücadelesine başladı. Sınıf mücadelesinin gücü toplumsa canlanma mümkün oldu. Hafızayı örgütlü güç ile öfke ve örgütlülüğe dönüştüren Arjantin’de sınıf mücadelesi çok güçlü. 

Aktivist Santiago Maldonado, bu acı tarihin öfkesini taşıyan yüz binlerin öfkesi ile aranıyor. “Santiago Maldonado Nerede?”: sendikalar, gençlik örgütleri, partiler… sağcı Macri hükümetinin yakasına yapıştı ve canlı olarak ortaya çıkartılması için canlı bir şekilde mücadele ediyor. 

Plaza de Mayo’da bir araya gelen yüz binler : “Baskılara artık yeter”, “Santiago Maldonado Nerede?” diyerek haykırdı. 

Miting alanından:
https://www.facebook.com/LaIzquierdaDiario/videos/1959244791017798/
 

CATEGORIES
TAGS
Share This