Ankara’da Sosyalist Kadınlara Polis Barikatı

Ankara’da Sosyalist Kadınlara Polis Barikatı

Ankara’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen EŞİTLİK Kadın Örgütü ve İlerici Kadınlar Derneği’nin önü polis tarafından kesildi. Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması yapılmasına müsaade etmeyeceğini söyleyen polisin sesi, emekçi kadınların krize,yoksuluğa ve eşitsizliğe karşı attığı sloganlarla kesildi. Polisin hiçbir gerekçe göstermeden “yasakladığını” söylediği eylem programından adım atılmadı, polis barikatı karşısında sloganlarla güçlü bir şekilde bekleyiş devam etti. Ardından da basın açıklaması ile 8 Mart eylemi sürdü.

Eşitlik adına konuşma yapan SEP Genel Başkanı Güneş Gümüş “Kadın katillerine karşı alınmayan önlemler haklarını arayan kadınlara karşı alınıyor, bu yasağı kabul etmiyoruz. Hem yaşamak, hayatta kalmak için hem de toplumsal eşitlik için sokaktayız. Yalnızca 8 Mart’ı değil, bütün günleri istiyoruz ve alacağız” dedi.

Eşitlik, Karanfil Sokaktan Sakarya Caddesine yürüyüş yaparak geldi.

Polis barikatına karşı sokakta toplanan kalabalığa Güneş Gümüş böyle hitap etti:

Polisin tacizine aldırış etmeyen kadınlar sloganlarla, ıslıklarla tüm baskılara karşı emekçilerin sesinin yükseltildiği 8 Mart Eylemini gerçekleştirdi.

Güneş Gümüş, polis barikatı önünde konuşmasını gerçekleştirirken

CATEGORIES
TAGS
Share This